POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


   
   
ARCHIWUM     zobacz wydarzenia archiwalne
ARCHIWUM     zobacz wszystkie wydarzenia archiwalne

 
08-12-2011      -   11-12-2011
Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie
VI FESTIWAL FILMU FILOZOFICZNEGO
KINEMATOGRAF FILOZOFICZNY
Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie

KrakĂłw
ul. Wietora 15
tel. 0 12 432 01 70


http://www.sckm.krakow.pl
sckm.krakow@gmail.com
MIEJSCE: Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, Dom Norymberski, Klub Bunka Sztuki, Kino Studyjne Agrafka, Akademia Ignatianum, Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży
        FESTIWAL
 
Film
VI FESTIWAL FILMU FILOZOFICZNEGO
KINEMATOGRAF FILOZOFICZNY
Stowarzyszenie EKSIT oraz Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży
ZAPRASZAJĽ!

Filmowanie jest filozofowaniem.

Nie ma przekazu, który nie niósłby w sobie pewnej wizji œwiata. Nie ma ustawienia kamery, które jest bez znaczenia. Nie ma wyboru, który byłyby tylko czysto estetycznym rozstrzygnięciem.

Stowarzyszenie EKSIT i Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży zapraszajš po raz szósty na interdyscyplinarne przedsięwzięcie łšczšce filozofię i film, w tym roku w metafizycznej odsłonie! Po zeszłorocznej wędrówce na Wschód i spotkaniach w ramach Laboratorium Kinematografu zapraszamy na krok w stronę Metafizyki. Jej obecnoœć w filmie, filozofii, w kulturze i we współczesnym œwiecie to temat przewodni VI Kinematografu Filozoficznego.

Dlaczego warto?
Festiwal Filmu Filozoficznego jest pierwszš tego typu imprezš filozoficzno-filmowš w Polsce, Europie i na œwiecie, a jego podstawowym celem jest promocja interdyscyplinarnego podejœcia do sztuki filmowej. Wydarzenie przybliża nietypowe zjawiska w dziedzinie kultury, oryginalnych i kontrowersyjnych twórców prezentujšcych odważne i autorskie myœlenie o œwiecie. To też przede wszystkim idealna przestrzeń do dyskusji, refleksji nad uniwersalnymi wartoœciami oraz współczesnš wizjš człowieka.

W programie m.in.:

Tegoroczny Festiwal rozpocznie się w Kinie Agrafka projekcjš filmu Niezwykła podróż Baltazara Kobera
w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa z prelekcjš i dyskusjš dra Marcina Marona. W ramach Festiwalu odbędzie się także wystawa Meta-obraz prezentujšca kilkanaœcie obrazów uznanych artystów młodego pokolenia. Swoje prace zaprezentujš: Magdalena Daniec, Jakub Jakubowski, Władysław Podrazik, Agnieszka Tes. Wystawę będzie można oglšdać od 1 grudnia 2011 r. w zabytkowej Synagodze Poppera.

Ponadto organizatorzy Festiwalu zapraszajš na spotkania z dwoma niezwykłymi goœćmi!

Goœciem Honorowym tegorocznej edycji będzie Lech Majewski – reżyser filmowy i teatralny, pisarz, poeta
i malarz, z którym odbędzie się spotkanie autorskie i warsztat filozoficzno-filmowy zatytułowany „W poszukiwaniu kamienia filozoficznego”. Punktem wyjœcia do Mistrzowskiej Lekcji będš nie tylko wybrane filmy Lecha Majewskiego prezentowane podczas festiwalu, ale także jego literatura i poezja. Cykl spotkań z Lechem Majewskim będzie dopełnieniem i podsumowaniem wczeœniejszych wydarzeń z udziałem reżysera w Krakowie, a zarazem próbš spojrzenia na jego twórczoœć w kontekœcie filozoficznym.


Goœciem Specjalnym VI edycji Festiwalu Filmu Filozoficznego będzie Piotr Dumała – reżyser, scenarzysta, rysownik, autor filmów animowanych, prozaik, scenograf. W Klubie Bunkra Sztuki w ramach „Laboratorium Kinematografu” odbędš się projekcje i spotkanie z artystš, które poprowadzi Łukasz Maciejewski. Spotkanie
to będzie okazjš do przemierzenia i poznania filmowych œwiatów Piotra Dumały z perspektywy metafizyki.
Na tegorocznym Festiwalu zobaczymy nie tylko te najbardziej znane filmy animowane, ale i najnowsze filmy Piotra Dumały, m.in. Dr Charakter II i poznamy inne, humorystyczne oblicze naszego Goœcia.

Podczas Ogólnopolskiej Interdyscyplinarnej Konferencji Metafizycznej: Możliwoœć metafizyki we współczesnym œwiecie podejmiemy próbę wykazania zwišzków filmu i filozofii i oddziaływania na siebie tych dwóch dziedzin. Częœciš drugš tego wydarzenia będzie panel z udziałem: Lecha Majewskiego, Prof. Krzysztofa Loski i Prof. Tadeusza Gadacza. Punktem wyjœcia i inspiracjš do dyskusji dla prelegentów będzie konkretny fragment filmowy, obraz, twórczoœć artystyczna lub współczesna koncepcja metafizyczna.

Tylko w tym roku festiwalowa publicznoœć zostanie zaproszona do udziału w połowie pereł! Organizatorzy Festiwalu wraz z Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha zapraszajš na wyjštkowy Performans, Epizod–Ama-zatopiona pamięć. Wydarzenie to ma charakter interaktywny, a jego uczestnikami będzie sama publicznoœć. Epizod Ama jest dedykowany japońskim poławiaczkom pereł. To rzadka okazja na otrzymanie miana „zdobywcy trofeum czarnej perły”! Autorami performansu sš Jan Burnat i Andrzej Stembarth Sawicki.

INFO: www.festiwalfilmufilozoficznego.com
PROGRAM: http://festiwalfilmufilozoficznego.com/index.php?option=com_content&view=article&id=36&Itemid=35&lang=pl


ZAPRASZAMY!
 
http://festiwalfilmufilozoficznego.com/
Miejsce:
MIEJSCE: Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, Dom Norymberski, Klub Bunka Sztuki, Kino Studyjne Agrafka, Akademia Ignatianum, Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży
 
Godz.

 
 
   

 
 
 

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2024


Polskie NiezaleĹźne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury