POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


   
   
ARCHIWUM     zobacz wydarzenia archiwalne
ARCHIWUM     zobacz wszystkie wydarzenia archiwalne

 
25-10-2010      -   25-10-2010
Agrafka kino
MFFD Globalny Rozwój w Kinie... Agrafka
Agrafka kino

ul. Krowoderska 8
31-142 KrakĂłw
12 430 01 79

http://www.kinoagrafka.pl
kino@kinoagrafka.pl
kino Agrafka
18:00 - 0:30
       
 
Film
Kino Agrafka zaprasza na pokazy w ramach:
MFFD Globalny Rozwój w Kinie

25 paŸdziernika /poniedziałek/

Międzynarodowy Festiwal Filmu Dokumentalnego Globalny Rozwój w Kinie jest pierwszym festiwalem w Europie Œrodkowo-Wschodniej, który jest poœwięcony tematyce rozwoju najbiedniejszych państw œwiata oraz zwišzanych z nim zagadnień pomocy rozwojowej. Naszym celem z jednej strony jest przybliżenie polskim widzom, za poœrednictwem filmów dokumentalnych, reportaży oraz kampanii społecznych, codziennych problemów ludzi żyjšcych w krajach rozwijajšcych się. Z drugiej strony celem Festiwalu jest pokazanie, że każdy z nas ma wpływ na życie tych społeczeństw i może je zmienić na lepsze.
Globalizacja w dużym stopniu uzależniła od siebie społeczeństwa żyjšce w różnych miejscach na œwiecie, spowodowała, że problemy krajów słabo rozwiniętych urosły do rangi problemów globalnych. Równoczeœnie jednak przepaœć ekonomiczna pomiędzy bogatš północš (tzw. Globalnš Północš) a biednym południem (tzw. Globalnym Południem) nieustajšco pogłębia się. Niekontrolowany przyrost ludnoœci œwiata i towarzyszšce mu bezrobocie wywołujš skrajne ubóstwo, epidemie głodu i chorób zakaŸnych. Wybuchajš kolejne konflikty, które wymuszajš na krajach bogatszych kosztowne interwencje. Nadmierna konsumpcja powoduje wyczerpywanie się zasobów naturalnych i dramatycznie pogarsza stan œrodowiska naturalnego. Problemy te to tylko wycinek z bardzo długiej listy wyzwań, przed którymi stoi współczesny œwiat.
Czy robimy wystarczajšco dużo, aby zaradzić tym problemom? Czy jesteœmy jeszcze w stanie kontrolować bieg wypadków? Organizacja Narodów Zjednoczonych zdefiniowała najważniejsze Milenijne Cele Rozwoju, które chce osišgnšć do 2015 roku - wœród nich między innymi likwidację ubóstwa. Czy uda nam się to osišgnšć? Unia Europejska, w tym Polska, wydaje na wsparcie najbardziej potrzebujšcych społeczeństw Globalnego Południa setki miliardów euro. Co to oznacza? Komu i w jaki sposób pomagamy? Dlaczego decydujemy się pomagać innym ludziom, często żyjšcym w krajach bardzo odległych od Polski i Europy? Czy pomagajšc innym pomagamy również sobie? Festiwal Globalny Rozwój w Kinie jest miejscem, w którym chcemy zadać takie pytania i spróbować znaleŸć odpowiedzi.

18:00 Blok I
ECLIPSE, reż. M. Lapwood, Indie 2007, 10'
Hipnotyzujšce piękno i nędza Indii zostały uchwycone w przepięknych obrazach w tym nieopisanym poemacie o impresjonistycznym tonie, który opowiada o złożonoœci tego egzotycznego kraju. Kontrastujšc szorstkie warunki życia ludzi z ulic Mumbaju z naturalnym pięknem, które ich otacza, "Eclipse" jawi się jako wizualna podróż, cechujšca się zapierajšcymi dech w piersiach obrazami i hipnotyzujšcš muzykš. To film bez słów, zawierajšcy zniewalajšce obrazy i hipnotyzujšcš œcieżkę dŸwiękowš. Nie ma w nim ani aktorów, ani dialogów, a jedynie prawdziwi ludzie i żywioły.

MĘŻCZYZNA PO CZTERDZIESTCE WOLI BYĆ PRZEMYTNIKIEM, reż. M. Mamoń, Polska 2009, 56'
Bogactwo, tajemnica, magia, a jednoczeœnie głód, tlšca się wojna i ludobójstwo: Kongo. To stšd na europejskie giełdy trafiajš diamenty. Nikt nie pyta, ile krwi przelano, by je sprzedać. Czy w szalonym i mistycznym Kongo jest miejsce na ludzkie uczucia? W podróż do Kongo zabiera nas kontrowersyjny bohater filmu: Staszek - polski szmugler diamentów. Dla Staszka powrót do Afryki jest jak narkotyk. Czy polski szmugler wykorzystuje Kongijczyków czy odwrotnie - pomaga im przetrwać? Film Marcina Mamonia fantastycznie pokazuje współzależnoœci między Europš, w tym Polskš, a afrykańskš codziennoœciš. Czy kupujšc pierœcionek z drogim kamieniem zastanawiałeœ się, skšd on pochodzi, jak trafił do polskiego sklepu i jaka ludzka historia za nim stoi? Zdecydowanie jeden z najlepszych polskich filmów dokumentalnych z zakresu tematyki międzynarodowej, polskie kino na najwyższym poziomie.
Film zdobył Grand Prix dla najlepszego filmu polskiego na MFFD Humandoc w Warszawie

SZERMIERZE DLA PALESTYNY, reż. U. Laskowska, M. Mularski, Polska 2009, 30'
Film opowiada o życiu w obozie uchodŸców Al-Amari w Ramallach na Zachodnim Brzegu. W reportażu obserwujemy codzienne życie mieszkańców obozu, mamy szansę poznać ich historię, dowiedzieć się, jakie sš ich problemy i marzenia.
Jest to opowieœć inna niż większoœć historii z tego regionu. Jej wyjštkowoœć polega na tym, że nie dotyczy ona wojny ani bardzo skomplikowanej sytuacji geopolitycznej. Jest to historia ludzi, którzy wbrew niesprzyjajšcej sytuacji politycznej i życiowym przeciwnoœciom, mimo wszystko starajš się realizować swoje marzenia i ambicje. Jest to też historia o Polakach, którzy jadš do tego niebezpiecznego zakštka œwiata, by pracować i żyć tam miesišcami, pomagajšc innym tworzyć normalnoœć w œwiecie, w którym wydawałoby się, nie ma dla niej miejsca.

19:45

PANEL Z UDZIAŁEM GOŒCI
Spotkanie z uczestnikami projektu "Szermierze dla Palestyny" a zarazem bohaterami reportażu o tym samym tytule - Sylwiš Kostka i Aleksandrem Kostka poprowadzi Dominik Skorupa

21:00 Blok II
SŁONE RANY | Salt in Scars, reż. F. Castanotto, Szwajcaria 2008, 17'
Solniska w Marakanam w południowych Indiach. Podšżamy za Reenš, kobietš, która zarabia na życie, zbierajšc sól morskš. W czasach Imperium Brytyjskiego, rdzenni mieszkańcy Indii walczyli o prawo pracy w solniskach. Jeden dzień z życia Reeny pozwala nam zrozumieć, jakš stały się one pułapkš dla ludzi takich jak Reena. "Słone rany" to unikatowy dokument bez dialogów i bez głosu lektora, taki komentarz nie jest tu potrzebny - obraz tłumaczy wszystko.

Z MYŒLĽ O JUTRZE | For Tomorrow, reż. K. Kokin, USA 2008, 34'
Blake Mycoskie wyjechał do Argentyny, aby nauczyć się grać w polo. Widział tam skrajnš biedę, obserwował dzieci, których rodziców nie było stać na to, aby kupić im buty. Postanowił wykorzystać swoje doœwiadczenie w biznesie i stworzyć firmę, która za każdš sprzedanš parę butów, kolejnš przekazywałaby dla dzieci. Tak powstało "TOMS, buty dla jutra". Akcja "Dla jutra" nabiera tempa, gdy Blake wraca do Argentyny wraz z wolontariuszami, aby osobiœcie podarować dzieciom dziesięć tysięcy par butów. Jest to dla niego rodzaj emocjonalnej podróży. Dokument ten jest inspirujšcš przygodš, która ukazuje, jak współczucie jest w stanie spowodować istotne zmiany. Dziœ buty TOMS to jedna z najprężniej rozwijajšcych się marek w Stanach Zjednoczonych.

AFRYKAŃSKI SEN | African Dream, reż. W. Jurkow, Polska 2008, 52'
Poruszajšcy dokument o wyprawie w głšb Czarnego Lšdu œladami polskiej podróżniczki - Kingi Choszcz. Niezapomniane krajobrazy, dzikoœć przyrody, egzotyczna kultura, a także obszar przerażajšcej nędzy i edukacyjnego zacofania - Afryka. To właœnie tam polska podróżniczka, laureatka nagrody Kolosa, zakończyła swojš wielkš przygodę. Zmarła w wieku 33 lat na malarię. Jednak pamięć o niej i jej niezwykłych wyprawach trwa dzięki matce Kingi, Krystynie Choszcz, która wyrusza w podróż œladami córki. Chce zobaczyć ukochane miejsca Kingi, poznać jej przyjaciół, a przede wszystkim odnaleŸć 11-letniš Malaikę, dziewczynkę, którš podróżniczka wykupiła z niewoli. Podczas niezwykłej wyprawy m.in. po Wybrzeżu Koœci Słoniowej i Ghanie, matka Kingi na własne oczy widzi, w jakich warunkach żyjš tam ludzie. Dostrzega, jakš wartoœć stanowi dla nich dziecko, które od najmłodszych lat jest zmuszane do ciężkiej pracy, niedożywione, chore i traktowane jak niewolnik. Malaika jest wybrankš, bowiem to właœnie jš "biała kobieta" zabierze do lepszego œwiata, gdzie będzie mogła rozpoczšć edukację. To dokument o Afryce bez tajemnic. O ludziach, którzy żyjš w skrajnej biedzie, o handlu dziećmi, które zmuszane sš do niewolniczej pracy. To także hołd złożony podróżniczce Kindze Choszcz. Podróżowanie było celem i sensem jej życia. Dzięki byciu w cišgłej podróży czuła się spełniona i szczęœliwa.

23:00 Pokaz specjalny
DZIECKO WOJNY | War Child, reż. Karim Chrobog, USA 2008, 92'
Emmanuel Jal (urodzony około 1980 roku), kiedyœ dziecko-żołnierz w Sudanie, zdobył międzynarodowe uznanie dzięki unikalnemu stylowi hip-hopu, jaki prezentuje i który wzywa do pokoju i pojednania. Emmanuela rozdzielono od rodziny w 1987 roku, kiedy miał siedem lat i wysłano go na krwawš wojnę domowš w szeregach SPLA, sudańskiej armii rebelianckiej. Przez kilka lat Emmanuel - tak jak dziesištki tysięcy innych dzieci - nosił przy sobie karabin i spał z Kałasznikowem. Walczył, strzelał, zabijał. Emmanuela wysłano do Etiopii i do południowego Sudanu, aby walczył z tysišcami innych dzieci, które zostały porwane ze swoich wiosek.
"Opuœciłem dom jako siedmiolatek, rok póŸniej nosiłem już AK-47". Dla Emmanuela te słowa piosenki nie sš tylko pustš pozš. Wyrażajš one żal człowieka, który "został zmuszony, by grzeszyć", ale powzišł decyzję, aby "nigdy się nie poddawać i nigdy nie ustępować". Dziœ zraniony, ale wcišż pełen nadziei, Emmanuel Jal prowadzi nowš bitwę: chce nieœć pokój swojemu ukochanemu Sudanowi i budować szkoły w Afryce. Tym razem jego broniš jest mikrofon. Zobacz, dlaczego widzowie od Nowego Jorku poprzez Berlin aż po Londyn zachwycajš się obsypanym nagrodami filmem "Dziecko wojny" i ujmujš się za artystš "z przerażajšcš przeszłoœciš i pięknš duszš".
Film zdobył Nagrodę Specjalnš - "Nagroda Publicznoœci" na MFFD Humandoc w Warszawie

Bilety:
5 zł jeden pokaz,
7zł całoœć

Serdecznie zapraszamy!!!
 
Miejsce:
kino Agrafka
 
Godz.
18:00 - 0:30

 
 
   

 
 
 

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2024


Polskie NiezaleĹźne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury