POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA KRONIKA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


  ARCHIWUM  
   
ARCHIWUM     zobacz wydarzenia archiwalne
ARCHIWUM     zobacz wszystkie wydarzenia archiwalne

 
18-10-2009      -   18-10-2009
Stowarzyszenie Willa Decjusza
18 października o godz. 17, w ramach cyklu koncertowego „Dziedzictwo Chopina”, w krakowskiej Willi Decjusza wystąpi jeden z najwybitniejszych polskich pianistów - Janusz Olejniczak.
Stowarzyszenie Willa Decjusza

ul. 28 Lipca 1943 roku 17 A
30-233 Kraków
tel. 12 425 36 38, 12 425 36 44
12 425 36 23
fax: +48 12 425 36 63

http://www.villa.org.pl
e.zajac@villa.org.pl
Willa Decjusza
ul. 28 Lipca 1943 roku 17 A
30-233 Kraków
17.00
       
 
Muzyka
18 października, w ramach cyklu koncertowego „Dziedzictwo Chopina”, w krakowskiej Willi Decjusza wystąpi jeden z najwybitniejszych polskich pianistów - Janusz Olejniczak.

Według opinii krytyków Janusz Olejniczak jest artystą o niezwykłej wrażliwości i nienagannym warsztacie pianistycznym. Jego interpretacje są sugestywne, logiczne, chociaż wyraźnie oparte na natchnieniu, a nie chłodnej kalkulacji. Do jego ulubionych kompozytorów należą: Beethoven, Schumann, Schubert, Ravel, Prokofiew. Rozpoznawany jest jednak najczęściej jako wirtuozerski interpretator muzyki Fryderyka Chopina. Muzyka Chopina pasjonuje go - jak sam mówi - przez swoją ulotność, nieuchwytność: „Jest jak rajski ptak, który wciąż się wymyka z rąk. Tylko czasami udaje się uchwycić jej istotę, zbliżyć się do niej. Oferuje nieskończoną możliwość interpretacji, pozwala na ciągłą pracę nad własną estetyką, nad kształtowaniem swoich gustów, daje szansę odmiennego spojrzenia na ten sam utwór, indywidualnego i ciągle nowego podejścia. Jest w muzyce Chopina coś takiego, że za każdym razem chce się zagrać ten sam fragment inaczej, wyrzeźbić tę samą frazę na nowo. Podczas wykonywania utworów Chopina potrzebna jest koncepcja całości. Ale ostateczną wizję tworzę w trakcie grania. Pokora wobec Chopina nie pozwala mi przyjąć jednej wersji, powiedzieć, że jakiś fragment jest nieodwołalnie najlepszy właśnie w takiej postaci. Muszę więc próbować wciąż na nowo”.


Wstęp na koncert wymaga okazania bezpłatnej wejściówki. Wejściówki dostępne będą od 12 października w Willi Decjusza (28 Lipca 1943 roku 17A) i w Punkcie Informacji Miejskiej (ul. św. Jana 2), w godz. 10.00 – 18.00. Liczba miejsc jest ograniczona.Janusz Olejniczak - urodzony we Wrocławiu, studiował w Warszawie i Łodzi pod kierunkiem prof. Luizy Zalewskiej, Ryszarda Baksta i Zbigniewa Drzewieckiego, w Paryżu w klasie Konstantego Schmaelinga oraz w Szwajcarii u Witolda Małcużyńskiego. Dyplom Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie (1974) uzyskał pod kierunkiem Barbary Hesse-Bukowskiej, by w kolejnych latach kontynuować naukę u Wiktora Mierżanowa w Warszawie i Paula Badury-Skody w Essen (1977-78). Był najmłodszym laureatem VIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w 1970 r. Został także nagrodzony na Międzynarodowym Konkursie im. Alfreda Caselli w Neapolu.

Janusz Olejniczak koncertuje w Europie, Ameryce Północnej i Południowej, Azji i Australii w najsłynniejszych salach koncertowych, jak Filharmonia Berlińska, Teatro Colón w Buenos Aires, Salle Pleyel w Paryżu, Suntory Hall w Tokio, Lincoln Center w Waszyngtonie, Tonhalle w Düsseldorfie, Concertgebouw w Amsterdamie. Był przez cztery lata wykładowcą Akademii Muzycznej w Krakowie, wielokrotnie zasiadał w jury konkursów pianistycznych i dawał lekcje mistrzowskie poza granicami kraju – w Kanadzie, Japonii, Kolumbii oraz w Akademii Mozartowskiej.

W swoim repertuarze skupia się głównie na dziełach Chopina, Bacha, Schuberta, Schumanna i Liszta. Znakomite przyjęcie zyskały jednak także jego interpretacje repertuaru współczesnego: Debussy’ego i Ravela (Koncert G-dur), Prokofiewa i Messiaena oraz Henryka Mikołaja Góreckiego, Wojciecha Kilara i Witolda Lutosławskiego. Chętnie bierze udział w wykonaniach muzyki kameralnej: nagrywał ze Stefanią Toczyską i Olgą Pasiecznik, Andrzejem Bauerem, występował z zespołami pod dyrekcją Witolda Rowickiego, Kazimierza Korda, Jerzego Maksymiuka, Marka Mosia, Marka Pijarowskiego, Charles’a Dutoit, Grzegorza Nowaka, Andrzeja Markowskiego i in. W ostatnich latach koncertuje i nagrywa na instrumentach z epoki (Érard i Pleyel), współpracując w tym zakresie z Orkiestrą XVIII Wieku Fransa Brüggena.

Obok szerokiego repertuaru chopinowskiego (Polskie Nagrania, Tonpress, Muza, Wifon, Opus 111, Camerata, Sony Classical, Selene, CD Accord, Bearton) Janusz Olejniczak nagrywa także m. in. dzieła Rameau, Mozarta, Schuberta, Prokofiewa, Kilara, Góreckiego. W dowód uznania dla swych interpretacji muzycznych czterokrotnie otrzymał nagrodę „Fryderyka”, a za całość dorobku artystycznego odznaczony został Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2000) oraz Złotym Medalem Gloria Artis (2005). Janusz Olejniczak wystąpił również – nagrywając zarazem bestsellerowe ścieżki dźwiękowe – w słynnych filmach: Błękitnej nucie Andrzeja Żuławskiego oraz Pianiście Romana Polańskiego.

Organizator:
Stowarzyszenie Willa Decjusza: www.villa.org.pl
30-233 Kraków, ul. 28 Lipca 1943 roku 17A

Koordynator projektu:
Katarzyna Trojanowska: kasia@villa.org.pl

Fundatorzy:
Projekt zrealizowano ze środków Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina
Program zrealizowano przy udziale finansowym Gminy Miejskiej Kraków

Sponsor:
Siemens Sp. z o.o.

Partnerzy Medialni:
Dziennik Polski, Twoja Muza, Miesięcznik Społeczno-Kulturalny Kraków, Modny Kraków, TVP Kraków, Radio Kraków, Kulturatka.pl, Chopin2010.pl, Onet.pl

 
Miejsce:
Willa Decjusza
ul. 28 Lipca 1943 roku 17 A
30-233 Kraków
 
Godz.
17.00

 
 
   

 
 
 

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2020


Polskie Niezależne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury