POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


   
   
ARCHIWUM     zobacz wydarzenia archiwalne
ARCHIWUM     zobacz wszystkie wydarzenia archiwalne

 
07-11-2023      -   30-11-2023
Instytut Cervantesa w Krakowie. Hiszpański Ośrodek Kultury
Wielcy malarze z Muzeum Prado. Cykl filmów dokumentalnych
Instytut Cervantesa w Krakowie. Hiszpański Ośrodek Kultury

ul. Kanonicza 12
31-002 Kraków
tel. 12 421 34 24
tel. 12 421 32 55

http://www.cracovia.cervantes.es
cracovia@cervantes.es
Intytut Cervantesa w Krakowie
18.00
WSTP WOLNY       
 
Film
Instytut Cervantesa i Centro de Estudios Europa Hispánica (Centrum Studiów Europa Hispanistyczna) we współpracy z Unión Greco-Americana (Unią Greko-Amerykańską) zapraszają na przegląd czterech filmów dokumentalnych poświęconych wielkim malarzom, których dzieła znajdują się w kolekcji Muzeum Prado w Madrycie.

Przegląd, obejmujący filmy „Patinir. Wynalezienie pejzażu”, „El Greco, malarz niewidzialnego”, „Rubens, spektakl życia” oraz „Zurbarán i jego dwunastu synów”, to interesująca propozycja zarówno dla specjalistów, jak i szerokiej publiczności.
Dzięki udziałowi kuratorów muzealnych i cenionych badaczy malarstwa poszczególnych artystów, filmy pozwolą przyjrzeć się karierze i twórczości tych czterech wielkich mistrzów malarstwa poprzez zbiory Muzeum Prado i inne kolekcje.

Prezentowane w ramach przeglądu produkcje były wcześniej pokazywane w muzeach Grand Palais i Musée du Louvre (Paryż), National Gallery (Waszyngton), Frick Collection (Nowy Jork), Meadows Museum (Dallas), Museo de la Santa Cruz (Toledo), Museo del Prado i Museo Thyssen (Madryt) oraz na Festiwalu Seminci (Valladolid). Filmy zostały wyprodukowane przez CEEH (Centro de Estudios Europa Hispánica) we współpracy z Muzeum Prado, The Auckland Project i Fundacja El Greco.

Wstęp wolny.

Projekcje z napisami polskimi.


PROGRAM:
📍Wtorek, 7 listopada, 18:00
🔸"El Greco, malarz niewidzialnego" (El Greco, pintor de lo invisible)
Reż. Miguel Ángel Trujillo, Hiszpania, 2014, 52 min.
Dokument ukazuje El Greca w jego kontekście historycznym, dzięki czemu poznajemy go jako twórcę zupełnie nowego języka artystycznego. Wykorzystując swoje doświadczenie malarza ikon, z powodzeniem przekładał język religijnych tajemnic na obrazy przemawiające do wyobraźni odbiorców z XVI i XVII wieku. Sposób, w jaki przedstawiał mistyczne wizje, już wówczas uważany był za nowatorski.
Film wyjaśnia, w jaki sposób udało mu się wypracować tak wyjątkowy styl i jakie były kluczowe elementy jego twórczości, która wywarła ogromny wpływ na nowoczesne malarstwo.
Dokument jest fascynującą podróżą w czasie i przestrzeni: od Krety, gdzie urodził się El Greco i gdzie malował ikony, aż do jego osiedlenia w Toledo, dokąd udał się, by tworzyć ogromne ołtarze w kościołach i klasztorach. Nie pomija też jego podróży do Wenecji i Rzymu, gdzie utrzymywał intensywne kontakty z mistrzami włoskiego renensansu. Stworzona przez El Greco osobista synteza technik malarskich ze Wschodu i Zachodu doprowadziła do powstania jednego z najbardziej oryginalnych stylów w historii europejskiej sztuki.
🔹Wprowadzenie: ks. prof. dr hab. Andrzej Witko, Instytut Historii Sztuki i Kultury Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

📍Wtorek, 14 listopada, 18:00
🔸"Zurbarán i jego dwunastu synów" (Zurbarán y sus doce hijos)
Reż. Arantxa Aguirre, Hiszpania, 2020, 72 min.
Dokument opowiada historię i wyjaśnia znaczenie serii obrazów Jacob y sus doce hijos [Jakub i jego dwunastu synów], serii trzynastu dzieł namalowanych przez Francisco de Zurbarána w Sewilli około 1640 roku. Prawdopodobnie były one malowane z myślą o Nowym Świecie, choć niewiele wiadomo o ich losach, zanim siedemdziesiąt lat po swoim powstaniu nie zostały kupione na aukcji przez londyńskiego kupca, Jamesa Mendeza. W 1756 roku biskup Durham, Richard Trevor, dokonał symbolicznego gestu w trakcie debaty na temat emancypacji angielskich Żydów, wieszając obrazy w swojej jadalni w Zamku Auckland, gdzie znajdują się do teraz. Obecnie, dzięki inicjatywie pewnego lokalnego finansisty, obrazy stały się siłą napędową regeneracji społeczności w północnej Anglii. W czasie renowacji zamku, obrazy Zurbarana były prezentowane w Dallas (Muzeum Meadows), Nowym Jorku (The Frick Collection) i Jerozolimie (Muzeum Izraela). Twórcy dokumentu towarzyszą obrazom w ich międzynarodowej podróży, zapraszając do rozmowy zarówno znanych ekspertów w dziedzinie hiszpańskiego malarstwa, jak i pomysłodawców ambitnego projektu, w ramach którego sztuka ma być narzędziem zmian społecznych.
🔹Wprowadzenie: ks. prof. dr hab. Andrzej Witko, Instytut Historii Sztuki i Kultury Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

📍Wtorek, 21 listopada, 18:00
🔸"Rubens, spektakl życia" (Rubens, el espectáculo de la vida)
Reż. Miguel Ángel Trujillo, Hiszpania, 2010, 50 min.
Rubens, poza tym, że był artystą o niezwykłym talencie, był także erudytą, dworzaninem i zaangażowanym dyplomatą. Życie było dla niego łaskawe: studiował we Włoszech, podróżował po europejskich dworach, zadawał się najważniejszymi osobistościami swojej epoki, dwa razy był szczęśliwie żonaty, cieszył się sławą i dorobił się sporego majątku. Kiedy nadeszły lata kryzysu, jego dzieła – za sprawą siły pędzla, twórczej płodności i pełnego pasji obrazowania – stały się świadectwem odchodzącego świata.
🔹Wprowadzenie: prof. dr hab. Piotr Krasny, Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

📍Czwartek, 30 listopada, 18:00
🔸"Patinir. Wynalezienie pejzażu" (Patinir, la invención del paisaje)
Reż. Miguel Ángel Trujillo, Hiszpania, 2007, 50 min.
Joachim Patinir, malarz pracujący w Antwerpii (Belgia) w latach 1515-1524, był pierwszym europejskim artystą wyspecjalizowanym w malowaniu pejzaży. Jego zaskakujące obrazy ujawniają ogromne zainteresowanie światem natury, charakterystyczne dla epoki renesansu, nawiązując jednocześnie do idei transcendentnego uniwersum. Dokument jest próbą zmierzenia się z engimatyczną postacią malarza, o którego biografii wiadomo niewiele, a który w XVI wieku zrewolucjonował nie tylko rynek sztuki, ale i samą koncepcję malarstwa.
🔹Wprowadzenie: prof. dr hab. Piotr Krasny, Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego.
 
https://www.facebook.com/events/6875381965856630/6875381979189962/
Miejsce:
Intytut Cervantesa w Krakowie
 
Godz.
18.00

 
 
   

 
 
 

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2024


Polskie Niezależne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury