POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


   
   
ARCHIWUM     zobacz wydarzenia archiwalne
ARCHIWUM     zobacz wszystkie wydarzenia archiwalne

 
26-09-2021      -   26-09-2021
Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”
Festiwal Równoœci II
Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”

ul. Papiernicza 2
31-221 KrakĂłw

Portiernia:
tel. +48 12 420 49 50

Kontakt ogĂłlny:
sekretariat@dworek.eu

http://www.dworek.eu
sekretariat@dworek.eu
Centrum Kultury Dworek Białopršdnicki
ul. Papiernicza 2, 31-221 Kraków

NIEDZIELA O 11:00 – 18:45
WSTĘP WOLNY        FESTIWAL
 
Wydarzenia inne
„Festiwal Równoœci II” to wydarzenie na rzecz idei równoœci pomiędzy mężczyznami i kobietami, ukazujšce formy pracy na rzecz równoœci oraz działania rozwijajšce już istniejšce kulturowe obszary równoœci pomiędzy płciami i wspólnotowoœci.
Festiwal ma przede wszystkim na celu ukazanie pozytywnych idei wzmacniajšcych postawy obywatelskie oraz budowanie œwiadomoœci czym jest równoœć kobiet i mężczyzn i co realnie oznacza ta idea w naszym życiu.

To kontynuacja I-wszej, pilotażowej, edycji festiwalu z powodzeniem zrealizowanego w czerwcu tego roku. Wówczas panelistami byli m.in.: Prof. Fryderyk Zoll Prof. Magdalena Œroda (UW), Prof. Beata Kowalska (UJ), Nina Gabryœ (UMK), Prof. Janina Filek (UEK), Prof. Mariola Flis (UJ), Ewelina Pytel, prof. dr hab. Marcin Urbaniak, Karolina Kuszlewicz i Małgorzata Roeske.

W XXI wieku wcišż nierównoœci społeczne, język nienawiœci czy asymetrycznoœć społeczna stanowiš problemy i zagrożenia dla naszego rozumienia miejsca w œwiecie kobiet i mężczyzn oraz dla budowania równoœciowych i demokratycznych relacji pomiędzy płciami.
W wielu regionach Polski, tak samo jak w wielu zawodach, czy w życiu publicznym, oraz prywatnym równoœć pomiędzy mężczyznš i kobietš jest równoœciš na papierze i nie ma realnego charakteru. Żyjemy w czasach, w których dane nam prawa i konwencje sš niestety niewidoczne w życiu społecznym.

Społeczeństwo naszego kraju w wielu aspektach cišgle zachowuje tradycyjne hierarchie, często też blokowany jest rozwój kulturowej œwiadomoœci. By zaistniała faktyczna równoœć pomiędzy mężczyznš i kobietš cały czas potrzebna jest praca, oraz rozwijanie idei równoœciowych oraz budowanie narzędzi inkluzji wykluczonych – stšd też idea naszego festiwalu.


26 wrzeœnia (niedziela) 2021
Centrum Kultury „Dworek Białopršdnicki”, ul. Papiernicza 2, Kraków
Udział w wydarzeniach jest bezpłatny.


Panel ma na celu ukazanie sytuacji kobiet we współczesnym społeczeństwie, ich praw, możliwoœci oraz problemów z jakimi muszš zmagać się na co dzień. Panel ma z jednej strony zaprezentować aktywistki, działaczki, kobiety realizujšce się w przestrzeni społecznej, a z drugiej pokazać problemy marginalizacji kobiet, spychania ich poza ramy społeczne, deprecjacji roli kobiet w społeczeństwie oraz egzystencjalnego umniejszania.
Poruszane tematy: m.in. marginalizacja kobiet z powodu religii, kryzysu bezdomnoœci czy uchodŸctwa.

12.40 – 12.55 – Centrum Praw Kobiet
13.00 – 13.15 – Skrzydlaty Pies


Panel będzie poœwięcony rewolucji kobiet, podczas panelu panelistki będš dyskutować o tym po co nam bunt, co dajš protesty i dlaczego prawa kobiet trzeba wykrzyczeć na ulicach? Dyskusja będzie dotyczyła roli artystycznej ekspresji, prowokacji, rozmowy i głosu kobiet. W odniesieniu do współczesnej sytuacji, zaostrzania prawa antyaborcyjnego, czy promocji dziewiętnastowiecznych idei „cnót niewieœcich” będziemy rozmawiać o kobiecie i jej byciu w œwiecie.

15.15 – 15.30 – Grupa Migawki
15.30 – 15.45 – Klub Gaja
15.45 - 16.00 - Wielokulturowy Kraków


Podczas panelu będzie toczyła się dyskusja na rzecz praw wszystkich istot żyjšcych. Będziemy chcieli pokazać jak szowinizm gatunkowy wynika z szowinizmu i nierównoœci relacji międzyludzkich. W debacie o równoœci kwestia zwierzšt bardzo często jest marginalizowana a tymczasem temat równoœci gatunkowej wyznacza standardy rozwoju moralnego i społecznego współczesnego œwiata.


🧿Przez czas trwania festiwalu aktywiœci i aktywistki będš prezentować stoiska informacyjne dotyczšce tematu inkluzji wykluczonych:
Laboratorium Przemian, Fundacja na Rzecz Różnorodnoœci Polisfrefa , Migawki, Centrum Praw Kobiet, Fundacja Przyjaciele konia Petrusa, Anonymous For The Voiceless, Ocalić Dolinę Pršdnika, Azyl Kurza Łapka, Stowarzyszenie Mudita, Wielokulturowy Kraków, Klub Gaja, DomEQ, Fundacja Skrzydlaty Pies.

Wydarzenia towarzyszšce:
25 wrzeœnia (sobota), g.11.00 / Rynek Główny Kraków
spacer po tęczowym Krakowie. Miasto można czytać na wiele sposobów. Tym razem czeka nas opowieœć o dawnych i współczesnych społecznoœciach nieheteronormatywnych oraz o fascynujšcych postaciach. Porozmawiamy kulturze, o walce o prawa człowieka i o zwišzanych z nimi miejscach w mieœcie.
Prowadzenie: Paulina Skotnicka -od zawsze zwišzana z Krakowem i wcišż odkrywajšca miasto na nowo, "osoba o wielu twarzach". Artystka, aktywistka, pisarka i, aktualnie, przewodniczka turystyczna.
Spacer jest częœciš projektu „W 12 kultur dookoła Krakowa” finansowanego z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego z Funduszy EOG i organizowanego przez Wielokulturowy Kraków.

***

Stowarzyszenie Na Rzecz Dworku Białopršdnickiego, Centrum Kultury Dworek Białopršdnicki, Joanna Hańderek „Kultura Wykluczenia?”
Centrum Praw Kobiet, Racje, Wydział Filozoficzny Uniwersytetu Jagiellońskiego, Wielokulturowy Kraków
Gazeta Wyborcza, Jazzkultura, Magazyn Istota, dlaStudenta.pl


Więcej: www.dworek.eu
 
https://www.facebook.com/events/547683473164869
Miejsce:
Centrum Kultury Dworek Białopršdnicki
ul. Papiernicza 2, 31-221 Kraków

 
Godz.
NIEDZIELA O 11:00 – 18:45

 
 
   

 
 
 

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2024


Polskie NiezaleĹźne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury