POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


   
   
ARCHIWUM     zobacz wydarzenia archiwalne
ARCHIWUM     zobacz wszystkie wydarzenia archiwalne

 
16-10-2020      -   31-08-2021
Muzeum Etnograficzne w Krakowie
Syberia. Głosy z Północy
Muzeum Etnograficzne w Krakowie

31-066 KrakĂłw
ul. Krakowska 46
tel. +48 12 430 60 23

http://www.etnomuzeum.eu
sekretariat@etnomuzeum.eu
MEK Muzeum Etnograficzne w Krakowie
wt.-ndz. 10:00-19:00
       
 
Wystawy róşne
Wystawa czasowa: 16.10.2020–31.08.2021
Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli, ul. Krakowska 46, Dom Esterki
wt.–ndz. 10.00–19.00
***
Syberia już tu jest. Połšczenie Krakowa z syberyjskš Północš jest namacalne i trwałe, piękne i zaskakujšce. Na wystawie można zobaczyć to, co przywieŸli z Syberii ludzie powracajšcy z zesłania, będšcego karš za udział w powstaniu styczniowym, jak też ci, którzy wyjechali w tamte strony dobrowolnie, by przeżyć przygodę i zdobyć bogactwa. A było to w czasach, gdy dziećmi byli dziadkowie dzisiejszych dziadków!
Kogo napotkali polityczni więŸniowie caratu? A co przydarzyło się poszukiwaczom złota i chciwym marzycielom?
Jedni robili tam interesy, inni rozwijali naukę, byli tacy, co zaznali ocalenia i miłoœci; niektóre historie skończyły się zaœ dramatem.
Jedno jest wspólne wszystkim – w pozornym pustkowiu spotykali innych ludzi – żyjšcych nad Cieœninš Beringa Czukczów, Aleutów, Koriaków, Ewenów z górskich osad Kamczatki, Selkupów z lasów w okolicach rzeki Taz i Nieńców z kanińskiej tundry oraz Półwyspu Jamalskiego.
Na wystawie zobaczymy przywiezione z Północy futrzane ubrania, postaci morskich myœliwych siedzšcych w maleńkich kajakach, arkan do kierowania stadem reniferów, inuickie amulety, œlubny strój kobiecy będšcy także ubiorem szamanki. Ktoœ zaœpiewa o nienieckiej dziewczynie.
Od 2016 roku badacze z Muzeum Etnograficznego wyprawiali się na Syberię w œlad za syberyjskš kolekcjš, by tam spotkać współczeœnie żyjšcych ludzi. Wyprawy te, jak i badania archiwalne w innych kolekcjach syberyjskich pozwoliły rozwišzać kilka zagadek. O szczegółach etnograficznych œledztw opowiadamy na stronie internetowej naszego muzeum, specjalnie do tego powołanej.
Wystawa jest okazjš, by spotkać uczonego i zesłańca Benedykta Dybowskiego; Lilianę Aslapowš, Koriaczkę z Pietropawłowska (jej prawdziwe imię to Eweki); Izydora Sobańskiego, ukaranego zesłaniem do Guberni tobolskiej; Zinoidę Barmicz – Nienkę – sędziwš posiadaczkę szamańskiego stroju swej babki z Omy, osady znad Morza Barentsa; podróżnika i poszukiwacza złota Konstantego Podhorskiego; Stanisława Nuteventina, czukockiego artystę, tworzšcego rzeŸby w kle morsa; tajemniczego zesłańca Jana Żurakowskiego; starszego już Pawła Kuboljewa z selkupskiej osady Ratta. Wszyscy oni spotykajš się z nami, by wspólnie przyjrzeć się temu, co doprowadziło do utworzenia się polsko-syberyjskich połšczeń.
Wystawę współtworzš także zwierzęta i duchy. Te z przeszłoœci i te jak najbardziej współczesne. Wszystkie te głosy cicho snujš północnš opowieœć.
***
Wystawa bazuje na wynikach współczesnych badań terenowych na Syberii prowadzonych przez MEK w latach 2016–2019. Badania zostały sfinansowane ze œrodków Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki, w ramach projektu pn. „Antropologiczna reinterpretacja kolekcji syberyjskiej ze zbiorów Muzeum Etnograficznego w Krakowie pochodzšcej od polskich badaczy Syberii XIX wieku”. Projektem kierowała prof. UJ dr hab. Grażyna Kubica-Heller, a badania prowadzili Andrzej Dybczak, Jacek Kukuczka i Magdalena Zych.
Zespół kuratorski: Andrzej Dybczak, Jacek Kukuczka, Anna Zabdyrska, Magdalena Zych
Projekt aranżacji wystawy: Anna Zabdyrska
______________________
Dofinansowano ze œrodków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzšcych z Funduszu Promocji Kultury.
www.etnomuzeum.eu/syberia

mat. MEK Muzeum Etnograficzne w Krakowie
 
https://www.facebook.com/events/788065488687156/
Miejsce:
MEK Muzeum Etnograficzne w Krakowie
 
Godz.
wt.-ndz. 10:00-19:00

 
 
   

 
 
 

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2024


Polskie NiezaleĹźne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury