POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA KRONIKA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


  ARCHIWUM  
   
ARCHIWUM     zobacz wydarzenia archiwalne
ARCHIWUM     zobacz wszystkie wydarzenia archiwalne

 
22-06-2020      -  
Krakowski Teatr Variete
Koncert Specjalny Online
XXVI Międzynarodowego Festiwalu "Starzy i Młodzi, czyli Jazz w Krakowie"
"ZANURZENI W JAZZIE"
Krakowski Teatr Variete

ul. Grzegórzecka 71
31-559 Kraków

tel. 12 442 78 800

http://www.teatrvariete.pl
info@teatrvariete.pl
Koncert on-line
20:00
WSTĘP WOLNY        FESTIWAL
 
Muzyka
Stowarzyszenie Artystyczno-Edukacyjne "Jazzowy Kraków" oraz Krakowski Teatr Variete zapraszają na:

Koncert Specjalny Online
XXVI Międzynarodowego Festiwalu "Starzy i Młodzi, czyli Jazz w Krakowie"

"ZANURZENI W JAZZIE"
22 czerwca / poniedziałek/ 2020, godz. 20.00
Krakowski Teatr Variete


"THREE CROWNS" - krakowska premiera
Maciej Obara - saksofon
Dominik Wania - fortepian
Dwóch obecnie najbardziej utytułowanych artystów jazzowych w Polsce: Maciej Obara i Dominik Wania zaprezentują materiał z najnowszej płyty, „Three Crowns”. Album odwołuje się do najwyższego szczytu Pienin Środkowych – gór położonych na granicy polsko-słowackiej.
Nazwa nowej płyty może być jednocześnie odczytana jako nawiązanie do szczytowej formy kwartetu Macieja Obary, który zdobywa kolejne sukcesy na muzycznym szlaku wytyczonym dwa lata temu przez debiutanckie nagranie dla wytwórni ECM – album „Unloved” (Projekt ten miał również swoją premierę podczas Festiwalu "Starzy i Młodzi.."). Najnowszy materiał, zarejestrowany we francuskim studiu La Buissonne w marcu 2019 r., to sześć premierowych kompozycji autorstwa lidera zespołu oraz dwie interpretacje utworów pióra polskiego kompozytora muzyki poważnej, współczesnej i religijnej Henryka Mikołaja Góreckiego.
Kwartet Obary jest zespołem wyjątkowym, który tworzy muzykę wielowarstwową. Doskonałą równowagę dla intensywnego brzmienia saksofonu altowego Obary, oscylującego między liryzmem i wybuchowością, stanowi Dominik Wania, pianista o doskonałej technice i klasycznym wykształceniu. Hołd dla Tomasz Stańki artyści oddają w utworze zamykającym album „Three Crowns”. To elegijna ballada autorstwa Obary, zatytułowana „Mr. S”, która bliska jest charakterem słynnej „Balladynie”.
Kolejna część programu to: dwa najnowsze projekty krakowskich artystów dedykowane ich mistrzom. Swoisty muzyczny hołd.
Dwie znane postacie krakowskiego jazzu: Janusz Muniak - saksofonista tenorowy i sopranowy, kompozytor i aranżer, należał do najwybitniejszych postaci w historii polskiego jazzu, był jedną z najciekawszych, najbardziej kreatywnych osobowości, oraz Jan Kudyk - trębacz, ikona krakowskiego jazzu, założyciel zespołu Jazz Band Ball Orchestra - jedynego w Polsce zespołu jazzowego, grającego nieprzerwanie od 1962 roku.

NEW BONE - "LONGING" - premiera

Tomasz Kudyk – trąbka, flugelhorn
Bartłomiej Prucnal – saksofon altowy
Dominik Wania – fortepian
Maciej Adamczak – kontrabas
Dawid Fortuna – perkusja
Lider New Bone - Tomasz Kudyk dedykuje ten projekt swojemu ojcu – Janowi Kudykowi, wieloletniemu liderowi Jazz Band Ball Orchestra.
W programie koncertu znajdą się autorskie kompozycje Tomasza Kudyka zaaranżowane na sekstet jazzowy oraz jedna kompozycja Jana Kudyka w aranżacji Wojtka Groborza. Słuchając kompozycji lidera New Bone z poprzednich płyt, możemy spodziewać się muzyki pełnej
liryzmu i pewnej nostalgii utrzymanej w formie jazzowej narracji. Tomasz Kudyk chciałby poprzez projekt, a przede wszystkim muzykę, która zostanie zarejestrowana w studio S4 w Warszawie, wyrazić swoją wdzięczność i szacunek dla swojego ojca, który na początku jego
drogi muzycznej był dla niego inspiracją i autorytetem. New Bone to kwintet jazzowy złożony z samych uznanych muzyków. Pięcioma, w tym trzema autorskimi, płytami utwierdził swoją pozycję na polskim rynku jazzowym. Pozytywny oddźwięk w branżowej prasie, zarówno polskiej jak i zagranicznej, przyczynił się do wzrostu zainteresowania zespołem poza granicami naszego kraju.

"TO MUNIAK WITH LOVE" - premiera
Tomasz Grzegorski - saksofon tenorowy
Marcin Ślusarczyk - saksofon altowy
Tomasz Białowolski - fortepian
Maciej Adamczak - kontrabas
Arek Skolik - perkusja
Tomasz Grzegorski (saksofon tenorowy), Marcin Ślusarczyk (saksofon altowy), Tomasz Białowolski (fortepian), Maciej Adamczak (kontrabas) i Arek Skolik (perkusja) w czerwcu 2019 roku weszli do studia, aby upamiętnić jedną z najważniejszych postaci dla polskiego jazzu – Janusza Muniaka. Saksofonista, który odszedł w styczniu 2016 roku, był dla wielu muzyków jazzowych muzycznym autorytetem i „ojcem”. Nieformalnie kształcił młode pokolenia w krakowskim Jazz Clubie oraz na scenach w kraju i za granicą. Na płycie znalazły się utwory bezpośrednio nawiązujące do standardów wykonywanych przez Muniaka podczas jego koncertów oraz utwór tytułowy To Muniak With Love. „Chociaż nie ma go wśród nas, chcemy, aby ten projekt był wyrazem ogromnej wdzięczności za to, jaką objął nas opieką – w wielu
przypadkach równą ojcowskiej”. Taka idea przyświecała muzykom w studiu nagraniowym. Materiał został zarejestrowany na płycie, która ukazała się się w listopadzie nakładem Jazz Sound.

JOACHIM MENCEL TRIO
Joachim Mencel - fortepian
Andrzej Święs - kontrabas
Frank Parker - perkusja
Joachim Mencel prowadzi swoje trio już od wielu lat. W obecnym składzie oprócz lidera, który gra na fortepianie oraz na lirze korbowej występują: Andrzej Święs - na kontrabasie oraz pochodzący z Chicago Frank Parker na perkusji.
Zespół wykonuje głównie kompozycje lidera tej formacji. Chociaż zestaw instrumentów narzuca jazzową konwencję, jednak same kompozycje, jak i sposób ich realizacji tworzą nową stylistykę. Krytycy bardzo przychylnie wypowiadają się o twórczości jmTrio, podkreślając, że proponowana przez nie muzyka wybiega daleko poza stereotypy jazzowe. Mencel nazywany „romantykiem polskiej pianistyki jazzowej” porusza się w różnych obszarach muzyki, także etnicznej i współczesnej. Echa tych wielu stylów usłyszycie Państwo w muzycznych obrazach jmTrio. Zespół na festiwalu "Starzy i Młodzi, czyli Jazz w Krakowie" zagra utwory zarówno starsze, wcześniej zarejestrowane na płycie "Interludium" jak i zupełnie nowe.

 
https://krakow-jazz.pl/
Miejsce:
Koncert on-line
 
Godz.
20:00

 
 
   

 
 
 

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2020


Polskie Niezależne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury