POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


   
   
ARCHIWUM     zobacz wydarzenia archiwalne
ARCHIWUM     zobacz wszystkie wydarzenia archiwalne

 
14-05-2020      -   26-05-2020
"Dziś w Krakowie" - Portal Kraków Zaprasza
Wystawa przedaukcyjna III Aukcji Dzieł Sztuki Krakowskiego Domu Aukcyjnego
"Dziś w Krakowie" - Portal Kraków Zaprasza


http://www.Krakow.zaprasza.eu
Krakowski Dom Aukcyjny
ul. Starowiœlna 14
Kraków
10.00-18.00
WSTĘP WOLNY       
 
Wystawy róşne
Zapraszamy do zapoznania się z katalogiem III Aukcji Dzieł Sztuki, która odbędzie się 26 maja (wtorek) o godz. 19.30
Hotel Holiday Inn ul. Wielopole 4 - Kraków

Rejestracja uczestników od godz. 18.30

Ze względu na aktualne obostrzenia, na sali może przebywać maksymalnie 50 osób.

Pierwszeństwo udziału osobistego będš miały osoby które wczeœniej zgłoszš takš chęć i zarejestrujš się do aukcji.


Na wystawę przedaukcyjnš zapraszamy:
5-26 V 2020 r., w godz. 10.00-18.00

____________

Na III Aukcję Dzieł Sztuki Krakowskiego Domu Aukcyjnego zapraszamy miłoœników i kolekcjonerów sztuki polskiej. Na obejmujšcš 65 prac ofertę aukcyjnš składajš się różnorodne technicznie i tematycznie prace z zakresu malarstwa, rysunku oraz rzeŸby. Warto zaznaczyć, że na aukcji pojawiš się nieobecne wczeœniej na rynku sztuki obiekty cenionych polskich artystów.

Katalog rozpoczyna się od prezentacji sztuki dawnej. Perłš nadchodzšcej aukcji jest niewštpliwie para olejnych portretów przyjaciół rodziny Matejków - Pauliny i Antoniego Giebułtowskich (lot 3) namalowane przez Jana Matejkę. Obrazy prezentowane były na wielu wystawach, sš również wymieniane w katalogach i reprodukowane w publikacjach. Dzieła te po raz pierwszy pojawiajš się na rynku sztuki.

Na aukcji wylicytować będzie można również inne prace z kategorii dawnego malarstwa portretowego, m.in. obrazy Leona Wyczółkowskiego oraz Feliksa Michała Wygrzywalskiego. Kilka słów więcej należy w tym miejscu poœwięcić dwóm pastelowym portretom członków rodziny Duchów autorstwa Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego) (lot 23, 24). Wizerunki namalowane zostały w autorskich typach wypracowanych przez artystę na potrzeby własnej firmy portretowej. Obrazy te nigdy wczeœniej nie były obecne na rynku sztuki.

Warto również wspomnieć, że na aukcji pojawiš się dwa dzieła wybitnego ucznia Jacka Malczewskiego – Wlastimila Hofmana. Na pozycji nr 16 znalazł się typowy dla twórczoœci tego artysty obraz „Odpoczynek” ukazujšcy umiejscowionš w pejzażu polskiej wsi scenę z dziećmi i aniołem. Kolejny obiekt to „Zamyœlona” (lot 17), czyli niezwykle liryczny portret młodej kobiety z kwiatem róży.

W kategorii sztuki dawnej polecamy również bogaty zestaw malarstwa pejzażowego, w którym znalazły się m.in. obrazy Bronisławy Rychter-Janowskiej, Sotera Augusta Jaxy Małachowskiego czy Iwana Trusza.

W ofercie III Aukcji Dzieł Sztuki pojawi się też kilkanaœcie prac o charakterze rodzajowym, np. obrazy Stefana Bukowskiego, Juliusza Słabiaka, Jerzego Potrzebowskiego i Stanisława Gibińskiego. W tej kategorii szczególnš uwagę należy poœwięcić pracy „Na posterunku” Jerzego Kossaka (lot 25) oraz zespołowi scen myœliwskich autorstwa Adama Setkowicza (lot 28-30).

Na pozycji nr 35 katalogu znalazł się obraz „księżniczki malarstwa polskiego” - Zofii Stryjeńskiej. Obraz łšczy w sobie technikę farby wodnej i olejnej oraz podejmuje niejednokrotnie obecny w twórczoœci artystki sielankowy motyw pary zbierajšcej jabłka.

Coraz większš popularnoœciš na polskim rynku sztuki cieszš się prace prymitywistów. W tym kontekœcie warto wspomnieć o dostępnym na aukcji rysunku Nikifora Krynickiego (lot 5) oraz malowanych na szkle obrazach Eweliny Pęksowej (lot 36-39). W ofercie pojawiła się też praca Bronisława Krawczuka (lot 53), artysty zwišzanego z Grupš Janowskš.

Na III Aukcji Dzieł Sztuki pojawiš się również obiekty, które mogš zainteresować kolekcjonerów rzeŸby. W katalogu znalazły się aż trzy prace Jeana Lamberta-Ruckiego – inspirowany sztukš Afryki „Anioł” (lot 40) oraz dwa odmienne przedstawienia Ukrzyżowanego (lot 41, 42). Znakomitym dziełem jest pełen niejasnej symboliki i archetypicznych treœci „Œwięty chleb” Władysława Hasiora. Ofertę rzeŸby zamyka duet rzeŸb Igora Mitoraja (lot 44, 45).

Dla pasjonatów sztuki współczesnej przygotowaliœmy ofertę prezentujšcš szeroki wachlarz kierunków artystycznych obecnych w sztuce polskiej drugiej połowy XX stulecia. Wœród dostępnych na aukcji obiektów wymienić można m.in. konceptualnš „Małš grę” Ryszarda Winiarskiego (lot 49), balansujšcy na granicy abstrakcji i figuracji „Obraz XI/99” Władysława Jackiewicza (lot 64) czy reprezentujšcy nurt abstrakcji lirycznej rysunek „Oćma zaprzańca” Tadeusza Brzozowskiego (lot 52).

Warto zwrócić szczególnš uwagę na obecne w katalogu prace Edwarda Dwurnika. Na aukcji wylicytować będzie można trzy obiekty – płótno „Żołnierz i dziewczyna” (lot 56), będšcy kontynuacjš cyklu „Podróże autostopem” obraz „Sieraków” (lot 58) oraz powstałš w wyniku połšczenia technik graficznych i rysunkowych pracę „Wprawni fachowcy” (lot 57) ze stanowišcego swoistš krytykę sytuacji społeczno-politycznej PRL-u cyklu „W cieniu budowli”.

W kategorii sztuki współczesnej znajdš się również prace Stanisława Wałacha, Romana Zakrzewskiego, Stanisława Kuskowskiego i Franciszka Maœluszczaka.

Katalog aukcyjny zamyka wpisujšce się w nurt realizmu magicznego, inspirowane muzykš płótno Rafała Olbińskiego „Va, pensiero” (lot 65).
 
https://krakowskidomaukcyjny.pl/aukcja/12/iii-aukcja-dziel-sztuki
Miejsce:
Krakowski Dom Aukcyjny
ul. Starowiœlna 14
Kraków
 
Godz.
10.00-18.00

 
 
   
Jan Matejko na III Aukcji Krakowskiego Domu Aukcyjnego
 
 
 

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2025


Polskie NiezaleĹźne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury