POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


   
   
ARCHIWUM     zobacz wydarzenia archiwalne
ARCHIWUM     zobacz wszystkie wydarzenia archiwalne

 
01-04-2020      -   31-12-2020
Muzeum InĹźynierii i Techniki w Krakowie
Futuronauci. Ujawnij œlady przyszłoœci. Wystawa ponadczasowa w Muzeum Inżynierii Miejskiej
Muzeum InĹźynierii i Techniki w Krakowie

Muzeum InĹźynierii i Techniki w Krakowie
św. Wawrzyńca 15, 31-060 Kraków
12 428 66 00
muzeum@mit.krakow.pl

https://www.mit.krakow.pl/o-muzeum/
Muzeum Inżynierii Miejskiej
ul. œw. Wawrzyńca 15
31-060 Kraków
       
 
Wystawy róşne
O wystawie

Futuronauci to multimedialna wystawa edukacyjna, podczas której odwiedzajšcy eksplorujš elementy pojazdu kosmicznego i poznajš kluczowe zagadnienia współczesnej inżynierii i przyszłoœć nauki. To doœwiadczenie ma
też za zadanie zachęcić młodych ludzi do refleksji nad własnymi możliwoœciami i talentami.

Futuronauci zabiorš zwiedzajšcych w podróż przez osišgnięcia nauki i technologii. Towarzyszami, choć nieobecnymi na wystawie, będš archeolodzy – eksploratorzy z przyszłoœci, których œlady, zwyczaje, a przede wszystkim znaleziska ujrzymy na ekspozycji.

Stanowiska multimedialne pozwolš zwiedzajšcym wcielić się w rolę członka załogi statku – zadbać o wyżywienie, przeprowadzić eksperyment zwišzany z ekosystemem, a nawet zdecydować, za pomocš jakiego napędu odbyć galaktycznš podróż. Zwiedzajšcy będš mogli też sprawdzić swojš wiedzę w grze, dotyczšcej historii łšcznoœci.

Wystawa jest skierowana przede wszystkim do widzów w wieku 7–16 lat – grup zorganizowanych oraz rodzin – dorosłych opiekunów i rodziców.

Strefy wystawy:

Centrum dowodzenia

Obszar wprowadzajšcy, w którym odwiedzajšcy zapoznajš się z koncepcjš statku z przyszłoœci oraz oglšdajš œlady poprzednich wizyt Futuronautów w historii naszej cywilizacji. To również zabawne nawišzanie do częstych motywów z filmów science fiction.

Informatyk – mózg statku

Stanowisko informatyka, czyli mózg statku, pokazuje rozwój komputerów i technologii informatycznych od czasów XIX-wiecznych maszyn analitycznych po futurologiczne zespolenie możliwoœci ludzi i superkomputerów. Szuflady kryjšce się we wnętrzu potężnej szafy kojarzš się z wysuwanymi modułami pamięci komputera. Po drugiej stronie „mózgu” można przeœledzić imponujšcy rozwój mocy obliczeniowej komputerów w cišgu ostatnich kilkudziesięciu lat.

Inżynier łšcznoœci

Na stanowisku inżyniera łšcznoœci znajdziemy dwa sposoby komunikowania się. Oparty na dŸwięku, dzięki któremu poznamy pojęcie częstotliwoœci, oraz oparty na przesyłaniu œwiatła, wykorzystywany w najnowoczeœniejszych technologiach. Dzięki interaktywnemu quizowi poznamy też kluczowe momenty, które zdecydowały o tym, jak dziœ przesyłamy informacje.


Inżynier œrodowiska

Stanowisko inżyniera œrodowiska ma uœwiadomić złożonoœć współzależnoœci w przyrodzie i potencjalnie destrukcyjny wpływ pewnych działań i decyzji człowieka, np. wyeliminowanie jednego gatunku z łańcucha pokarmowego. Zadaniem tego eksponatu jest również pokazanie przewagi uprawy roœlin nad hodowlš zwierzšt w kształtowaniu zrównoważonego œrodowiska przy ograniczonych zasobach. Stanowisko ma formę konsoli sterujšcej zamkniętym ekosystemem statku.

Biolog/lekarz

Stanowisko poœwięcone jest zmianom w wiedzy medycznej i biologicznej. Poprzez połšczenie wiedzy anatomicznej z technikami obrazowania ciała pokazuje, jak rozwija się wiedza o funkcjonowaniu człowieka i jakie daje możliwoœci w leczeniu chorób oraz zwiększaniu potencjału ludzkiego organizmu.

Kapitan

Kajuta kapitana to miejsce odpoczynku pozwalajšce na zrobienie sobie niebanalnych zdjęć (i dzięki temu promujšce wystawę). Odwrócone pomieszczenie pozwala poczuć się jak w stanie nieważkoœci.

Œlepy zaułek

Na stanowisku prezentujšcym œlepe uliczki i porażki techniki oraz nauki dowodzimy, że postęp to cišgłe poszukiwania, podczas których często zdarzajš się porażki, a czasem poważne wpadki. Błędy to nieunikniony element odkryć i nie powinny nikogo zniechęcać. Na błędach, z których wycišgnięto wnioski, zbudowana bowiem jest cywilizacja. W zaułku na ekranach pokazujemy dramatyczne, œmieszne i kuriozalne wpadki oraz porażki, jakie przydarzyły się w dziejach nauki i techniki.

Inżynier materiałowy

Na tym stanowisku poznamy materiały, które majš szczególne, często zaskakujšce właœciwoœci. Zwiedzajšcy zobaczš, jak wyjštkowa wytrzymałoœć pozwala ratować życie, a możliwoœć pochłaniania œwiatła ułatwia zajrzenie w głębiny kosmosu. Stanowisko to nie tylko kolekcja próbek, ale również okazja samodzielnych eksperymentów z wybranymi materiałami.

Inżynier mechanik

Celem stanowiska jest przybliżenie zagadnienia dalekich lotów kosmicznych. Wymagajš one zastosowania odpowiedniego do pokonywanej odległoœci napędu i rozwišzania problemu masy i grawitacji. Stanowisko z konsolami sterujšcymi wykorzystuje technologię rzeczywistoœci rozszerzonej (AR, augmented reality), dzięki czemu zwiedzajšcy mogš eksperymentować z napędem statku Futuronautów.

Statek

Finałem zwiedzania będzie przejœcie przez pokład statku odsłonięty przez badaczy. Zwiedzajšcy poznajš wiadomoœć, jakš Kapitan Futuronautów zostawił dla nich, i otrzymajš wskazówki, jak dołšczyć do wielkiej rodziny odkrywców.

Autorzy wystawy

Twórcš koncepcji i projektantem wystawy jest studio kreatywne Tengent, opiekę merytorycznš sprawowali zaœ autorzy bloga crazynauka.pl. Tengent specjalizuje się w projektach na styku sztuki i technologii, łšczšc doœwiadczenia wybitnych twórców z możliwoœciami, jakie dajš narzędzia cyfrowe. Zespół złożony z architektów, projektantów i doœwiadczonych producentów zajmuje się centrami nauki, wystawami immersyjnymi i wydarzeniami kulturalnymi. Crazy Nauka to najpopularniejszy i największy blog popularnonaukowy w Polsce. Aleksandra i Piotr Stanisławscy od dwóch dekad piszš o nauce, najpierw w prasie, teraz w internecie. Co miesišc ich stronę odwiedza około 500 tysięcy osób, a na Facebooku zgromadzili ponad 120 tysięcy fanów.

mat. Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie

 
https://www.mim.krakow.pl/wystawy-czasowe/futuronauci-wystawa-ponadczasowa
Miejsce:
Muzeum Inżynierii Miejskiej
ul. œw. Wawrzyńca 15
31-060 Kraków
 
Godz.

 
 
   

 
 
 

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2024


Polskie NiezaleĹźne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury