POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


   
   
ARCHIWUM     zobacz wydarzenia archiwalne
ARCHIWUM     zobacz wszystkie wydarzenia archiwalne

 
15-09-2019      -   15-09-2019
Ośrodek Kultury im. Cypriana Kamila Norwida
Oprócz Chopina. Polska muzyka na fortepian i skrzypce. Wykonawcy: Zakrzewska/Mglej
Ośrodek Kultury im. Cypriana Kamila Norwida

os. GĂłrali 5
31-959 KrakĂłw
tel. 12 644 27 65
fax. 12 644 27 65 wew.13

http://www.okn.edu.pl
sekretariat@okn.edu.pl
Oœrodek Kultury im. C. K. Norwida
WSTĘP WOLNY       
 
Muzyka
Oprócz Chopina. Polska muzyka na fortepian i skrzypce. Wykonawcy: Zakrzewska/Mglej

15 wrzeœnia 2019 r., godz. 17.00
Oœrodek Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 5

W programie koncertu utwory Michała Spisaka (1914–1965), Artura Malawskiego (1904–1957), Ludomira Różyckiego (1883–1953), Aleksandra Tansmana (1897–1986) i Witolda Lutosławskiego (1913–1994) – polskich kompozytorów XX wieku. Wstęp wolny.

Michał Spisak - Improvvisazione (1962)
Artur Malawski - Sonata na tematy Feliksa Janiewicza (1951)
Artur Malawski - Andante i Allegro (1950)
***
Aleksander Tansman - Fantaisie (1961)
Ludomir Różycki - Dwie melodie op. 5
Witold Lutosławski - Partita (1984)

Wiele jest wcišż do odkrycia w muzyce polskiej. Uwarunkowania historyczne sprawiły, że nie mamy dziœ pełnego obrazu dziedzictwa polskiej kultury muzycznej, zwłaszcza tej wczesno-dwudziestowiecznej. Niektóre utwory zaginęły, częœć z nich zmieniła swój oryginalny kształt, a o jeszcze innych nie wiadomo, że w ogóle powstały. Dlatego nierzadko bywa tak, że muzycy dokonujš premier kilkudziesięcio-, a nawet kilkusetletnich kompozycji.

W programie koncertu zawierajš się utwory Michała Spisaka (1914–1965), Artura Malawskiego (1904–1957), Ludomira Różyckiego (1883–1953), Aleksandra Tansmana (1897–1986) i Witolda Lutosławskiego (1913–1994) – polskich kompozytorów XX wieku.

Improvvisazione Spisaka to subtelny romans z muzykš jazzowš. Subtelny, bo jazzowe harmonie błyskawicznie przechodzš w brawurowe pasaże i wirtuozowskie solo. W przypadku Malawskiego przynależnoœć do epoki jest nieco bardziej zawiła. Sonata na tematy Feliksa Janiewicza wykorzystuje bowiem materiał pochodzšcy z poczštku XIX wieku, którego Artur Malawski słucha z perspektywy swoich czasów. Wczesnoromantyczne brzmienie czasem zderza się z nieoczywistš harmoniš i artykulacjš. Własnym, niezależnym głosem kompozytor ten przemawia w Andante i Allegro, gdzie echo muzyki ludowej słyszalne jest cały czas – lecz coraz to inaczej. Podkreœlmy, że żaden z tych utworów nie doczekał się, jak na razie, płytowego wydania; brakuje też informacji o ich dotychczasowych wykonaniach.

Drugš połowę koncertu otwiera szeœcioczęœciowa Fantaisie Aleksandra Tansmana. Silnego zwišzku kompozytora z kulturš francuskš dowodzi nie tylko popularniejsza wersja jego imienia – Alexandre – lecz także, a może i przede wszystkim, błyskotliwy charakter i kolorystyka jego muzyki. Fantazja jest utworem po francusku neoklasycznym, w którym impresjonistyczne brzmienie przeplata się z odwołaniami do tradycji w postaci kanonu, fugi czy divertimenta. W kontraœcie do dużej i dynamicznej formy tego utworu zabrzmiš delikatne i liryczne Dwie melodie Ludomira Różyckiego.

Ostatnia w programie Partita Witolda Lutosławskiego to utwór z największš historiš. Jego wersję na skrzypce solo i orkiestrę wykonywano na całym œwiecie. W wersji kameralnej skrzypce i fortepian to dwie niezależne osobowoœci, które spotykajš się, choć nie zawsze prowadzš dialog: zdarza się, że mówiš całkowicie niezależnie, pozostawiajšc słuchaczom wybór, za którym z głosów w danym momencie podšżać.

ZAKRZEWSKA/MGLEJ

Baœka (Barbara Mglej) i Martyna (Martyna Zakrzewska) grajš ze sobš od lat – ta pierwsza na skrzypcach, druga na fortepianie. Od 2013 roku wspólnie interpretujš muzykę XX i XXI wieku: zaczęło się w ramach European Workshop for Contemporary Music, z którym wspólnie koncertowały w Kolonii, na 47. Internationale Ferienkurse für Neue Musik w Darmstadt oraz w kolejnych edycjach Warszawskiej Jesieni. Od 2014 współtworzš Spółdzielnię Muzycznš contemporary ensemble, zespół specjalizujšcy się w wykonawstwie muzyki współczesnej. Dobrze im się razem pracuje – stšd potrzeba współpracy także poza Spółdzielniš.

W 2017 roku duet wystšpił na festiwalu 7 Nurtów, wykonujšc utwór Weroniki Ratusińskiej-Zamuszko. Potem zaistniała okazja do zagrania recitalu w Klagenfurcie. W czerwcu zespół został zakwalifikowany do Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie.

„Największš frajdę sprawia nam granie utworów z XX i XXI wieku, chociaż czasem mamy ochotę na coœ bardziej klasycznego czy romantycznego. W każdym razie najbardziej interesuje nas to, co nieodkryte, nieznane.”

Szczegółowe informacje:
Dział Animacji Kultury
Oœrodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. 12 644 27 65, w. 47, animacja[at]okn.edu.pl
www.okn.edu.pl
 
http://okn.edu.pl
Miejsce:
Oœrodek Kultury im. C. K. Norwida
 
Godz.

 
 
   

 
 
 

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2024


Polskie NiezaleĹźne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury