POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


   
   
ARCHIWUM     zobacz wydarzenia archiwalne
ARCHIWUM     zobacz wszystkie wydarzenia archiwalne

 
17-04-2019      -  
Ośrodek Kultury im. Cypriana Kamila Norwida
TRACES - ŒLADY – wernisaż wystawy Patrycji Styrny
Ośrodek Kultury im. Cypriana Kamila Norwida

os. GĂłrali 5
31-959 KrakĂłw
tel. 12 644 27 65
fax. 12 644 27 65 wew.13

http://www.okn.edu.pl
sekretariat@okn.edu.pl
Oœrodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
18:00
WSTĘP WOLNY       
 
Plastyka
Projekt „TRACES - ŒLADY” - twórczoœć jako proces w uwolnieniu emocji, dzieło jako charakterystyka i odzwierciedlenie naszego ja.

Projekt „Traces – Œlady” dotyczy m.in. wykorzystania techniki fotografii bez użycia aparatu w arteterapii, z wykorzystaniem fotogramu i chemigramu i jest częœciš pracy doktorskiej ”Dzieło jako doœwiadczenie siebie w procesie twórczym i arteterapii”, której promotorem jest prof. Zbigniew Bajek, kierownik Katedry Interdyscyplinarnej na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Tworzony cykl autoportretów składa się z odbić częœci ciała, twarzy, dłoni oraz całej postaci na papierze œwiatłoczułym oraz przedmiotów osobistych, należšcych do bioršcych udział osób w warsztatach. Powstałe prace majš być pewnego rodzajem zapisem œladu naszego istnienia, emanacjš emocji, a także majš mieć charakter i działanie arteterapeutyczne. Warsztaty oraz wykonane dzieła, majš ukazać wpływ sztuki i procesu twórczego na poprawę samopoczucia człowieka. W szczególnoœci majš być wykorzystane w pracy z pacjentami zmagajšcymi się z chorobš onkologicznš.

Poprzez dzieło, które wytworzymy, możemy dostrzec w nim siebie, na ile staje się ono naszym odbiciem. Czy może ono być pomocnym medium w odkrywaniu siebie, swoich warstw, czasem ukrytych? Na to chciałabym spojrzeć poprzez wybrane medium fotogramu. Możliwoœci przetworzenia dzieła jakie daje również ta technika, stworzenia kolażu, pewnej historii, odbijania na papierze œwiatłoczułym ciała, przedmiotów, które do nas należš. Może zetknięcie ciała z papierem i ukazania czyjegoœ œwiata również poprzez odbicie jego osobistych przedmiotów, działanie œwiatła, dotyk materii do materii, a w efekcie ukazanie efemerycznoœci, to nowe doœwiadczenie dla kogoœ, kto chciałby zajrzeć w głšb siebie lub zobaczyć się w całkiem nowej odsłonie. Uchwytnoœć chwili, bytu, nie tylko spojrzenie poprzez sam obiektyw, ale samo „doœwiadczenie siebie”, autoportret dosłowny. Gdy możemy się objawić jako istota trochę efemeryczna, bo przecież w istocie również takimi jesteœmy. Z naszymi emocjami, całym œwiatem wewnętrznych przeżyć, naszš esencjš, duszš , niemierzalni, ulotni.

Odbite dłonie sš portretem autora, z drugiej modelem człowieka w ogóle, jednostki ludzkiej istniejšcej i stapiajšcej się w porzšdku kosmiczno – sakralnym, w jedni wszechœwiata. To mistyczny charakter fotografii, która rodzšc się w pozytywistycznej epoce kultu techniki, od poczštku kierowała uwagę społecznš w stronę technicznych aspektów, pozostawiajšc magię powstawania obrazu w sferze zainteresowań nielicznych jednostek. Gest fizyczny wykorzystujšcy działanie œwiatła i działanie œrodków foto chemicznych, utrwalacza i wywoływacza, staje się œladem ekspresji duchowej – radosnym aktem twórczym. Doœwiadczenie z chemigramem, gdzie ciało łšczy się z wywoływaczem i daje efekty jak w malarstwie informel, gdzie każda praca jest monotypiš, jedynym zapisem jedynej chwili, niepowtarzalnym. Prace sš zewnętrznym ujawieniem podœwiadomoœci i zaprzeczeniem obiektywizmu w fotografii. Taka możliwoœć odbicia na papierze, położenia na nim dłoni, twarzy, włosów, zostawienia swojego œladu poprzez stworzenie z tego obrazu i ukazania, tego co nas charakteryzuje, to dobry sposób na odnalezienie siebie. To nowe doœwiadczenie, spojrzenie, warte spróbowania jeœli chodzi o użycie tej techniki na polu Arteterapii. Sztuka służy rozwojowi, w tym znaczeniu chciałabym aby była medium i polem do tworzenia nowych znaczeń, możliwoœci, także w odkrywaniu siebie, poprawie samopoczucia człowieka na wielu płaszczyznach. Wykonane dzieła i doznawane przeżycia dla bioršcych udział w takich zajęciach majš za zadanie rozszerzać œwiadomoœć. Istotš tych działań ma być uzyskanie poczucia sprawstwa i kontroli nad rzeczywistoœciš, dystansowanie się, autoobserwacja i samopoznanie.

Wystawa czynna do 20 maja 2019 r. Wstęp wolny.

Szczegółowe informacje:
Oœrodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. 12 644 27 65, w. 25 lub 34, b.solecka@okn.edu.pl
http://okn.edu.pl/index.php/propozycjekulturalne/wystawy/galeria-okn
www.facebook.com/oknorwid
 
Miejsce:
Oœrodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
 
Godz.
18:00

 
 
   

 
 
 

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2024


Polskie NiezaleĹźne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury