POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA KRONIKA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


  ARCHIWUM  
   
ARCHIWUM     zobacz wydarzenia archiwalne
ARCHIWUM     zobacz wszystkie wydarzenia archiwalne

 
21-01-2019      -  
Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”
SABAS - Wersal SHOW
Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”

ul. Papiernicza 2
31-221 Kraków
tel. 12 420 49 50
fax 12 420 49 68

http://www.dworek.eu
dworek@post.pl
Dworek Białaoprądnicki, ul. Papiernicza 2
18:00
WSTĘP WOLNY       
 
Wydarzenia inne
Zapraszamy na spotkanie promujące nowy tomik poezji Marty Półtorak "Wersal Show". Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu SABAS - salonu literackiego Beaty Anny Symołon.

Salon Artystyczny Beaty Anny Symołon (SABAS) gościł już dziesiątki poetów, pisarzy i krytyków, malarzy, grafików, muzyków i wokalistów, aktorów. Integruje różne środowiska twórcze poprzez dążenie do synkretyzmu prezentowanych utworów i prac.

Klimatyczne wieczory w piwnicach Dworku to zawsze spotkania niezwykłe. Sam dworek posiada związki z wielkimi postaciami – zachwycał się nim Jan Kochanowski, gościł tu Mikołaj Rej, opisał Łukasz Górnicki. Bywał tu Tadeusz Kościuszko, a swoje pracownie malarskie mieli tu Jacek Malczewski i Olga Boznańska.

O oprawę muzyczną spotkania zadba Blanka Dembosz, prezentując improwizacje na głos i elektronikę, łączące tradycyjny sopran z nowoczesnym brzmieniem. Sopran Blanki Dembosz deklamujący, rozśpiewany, szepczący i wibrujący wraz z towarzysząca mu elektroniką ukaże wielowarstwowość i głębie poezji z tomu "Wersal Show" połączonej z muzyką nowoczesną.

Tak swój nowy tomik poezji opisuje sama autorka :

[...] Portret markizy de Pompadour autorstwa Françoisa Bouchera. zdominowany jest przez błękitno-różowe kolory, co przemyca nieco pozbawiony wysokiego gustu luksus i przepych. Jest rzeczą oczywistą, że salony wersalskie pełne były skrajności oscylujących w ramach rozległych definicji sztuki. Między szmirą a sztuką istnieje granica cienka jak światło ograniczające wersy w wierszu.Mówimy, że krępują nas konwenanse, których nie rozumiemy ani nie cenimy, ale strach daje paradoksalnie poczucie stabilizacji. Przełamać strach twórczy można chociażby odwagą i flirtem z pop-artem.
Rok 2009, książę Charles-Emmanuel de Bourbon-Parme, potomek władców Francji domaga się, sądowego nakazu usunięcia wystawy znanego współczesnego artysty Jeffa Koonsa w Wersalu. W salach pałacu oraz w ogrodach wystawiono kolorowe rzeźby utrzymane w stylu cukierkowego pop-artu, komiksu i dadaizmu. Jeff Koons to
artysta innowacyjny i oryginalny. Mówi, że jego sztuka to głos wolności. Nie jest tajemnicą, że jest w istocie moralistą, choć starannie to ukrywa. Być może jest nawet artystą? A może tylko
kuglarzem naszych czasów? [...]

Dworek Białoprądnicki
Piwnice - Papiernicza 2
wstęp wolny

MARTA PÓŁTORAK dziennikarka, poetka, historyk, animatorka kultury. Absolwentka Wydziału Humanistycznego Akademii Pedagogicznej w Krakowie. Urodzona w Tarnowie, obecnie mieszkanka Krakowa, Podgórzanka z wyboru. Jej teksty ukazywały się m.in. na łamach FRAGILE, LOUNGE Magazine, FRAZY, Dziennika Polskiego, Kwartalnika Stowarzyszenie Pisarzy Polskich za Granicą „EKSPRESJE”, Miesięcznika KRAKÓW, ARCANA, Głos Podgórza oraz w krakowskich almanachach poetyckich w latach 2008 -2018. Za sprowadzenie bizantyjskiej duchowości pod dach bieszczadzkiej chałupy została laureatką Turnieju Jednego Wiersza - Bieszczadzkie Dusioły (2008). W marcu 2012 roku zaś, została wyróżniona w konkursie „Mury, które dzielą - Mury, które łączą” ogłoszonym przez Żydowskie Muzeum Galicja oraz eMultipoery. Recenzuje wydarzenia kulturalne i podkreśla sztukę wizualną w mediach społecznych, krakowskich portalach miejskich oraz w przestrzeni Art o Sztuce. Ma na koncie 4 tomy poezji” Transmisja NA ŻYWO (2010), Księżycowe Łąki (2012), Sztuka Sprzedaży (2015), Wersal SHOW (2019). Należy do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

BLANKA DEMBOSZ - urodzona w Krakowie, ukończyła Filologię Polską na Uniwersytecie Jagiellońskim w 2002 roku, a w roku 2009 roku śpiew solowy w Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie prof. Ewy Wdowickiej. W latach 2006 – 2010 znajdowała się pod stałą opieką wokalną Roberta Nakonecznego. Swoje umiejętności doskonaliła na kursach mistrzowskich m.in pod kierunkiem prof. Charlotte Lehmann. Jest laureatką III nagrody na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym Iuventus Canti 2009 (Vrable, Słowacja). Posiada w repertuarze muzykę różnych epok, od baroku po utwory współczesne. Dokonuje prawykonań utworów polskich kompozytorów oraz polskich prawykonań dzieł kompozytorów zagranicznych. Brała udział w Festiwalu Poznańska Wiosna (polskie prawykonanie utworu Dykyrion Juliety Szewach) w Festiwalu Muzyki Improwizowanej FRIV w Poznaniu oraz w festiwalu Soundscreen w Bydgoszczy. Występowała m.in. z Orkiestrą Filharmonii Warmińsko – Mazurskiej i zespołem muzyki improwizowanej KakofoNIKT.
 
https://www.e-bookowo.pl
Miejsce:
Dworek Białaoprądnicki, ul. Papiernicza 2
 
Godz.
18:00

 
 
   

 
 
 

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2019


Polskie Niezależne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury