Nie tylko Halka i Straszny Dwór! Stanisław Moniuszko przez większość Polaków kojarzony jest głównie jako autor oper narodowych. Nieco w cieniu osiągnięć w dziedzinie muzyki świeckiej pozostaje twórczość kościelna tego znakomitego artysty. W Roku Moniuszkowskim organizatorzy cyklu Muzyczne Spotkania na Wzgórzach Krzesławickich pragną przybliżyć ten nurt w dorobku artystycznym kompozytora, zapraszając na koncert muzyki sakralnej.
Spośród licznych kompozycji nurtu religijnego autorstwa mistrza liryki wokalnej, warto podkreślić szczególne piękno tkwiące w siedmiu cyklach mszalnych. To właśnie dwa z nich wykonane zostaną podczas Koncertu Moniuszkowskiego, który odbędzie się w sobotę, 26 października o godz. 19.00 w kościele Miłosierdzia Bożego na Wzgórzach Krzesławickich.
Koncert otworzy mało znana Msza polska d-moll, przeznaczona na chór kameralny, sopran, bas i organy. Tekst części stałych mszy napisany jest w języku polskim, co w czasach tworzenia kompozycji nie było praktykowane.
Za najciekawsze dzieło nurtu religijnego autorstwa Stanisława Moniuszki uznawana jest Msza łacińska Es-dur, która stanowić będzie kolejny punkt programu koncertu. Przeznaczona jest na cztery głosy solowe, chór mieszany, kwintet smyczkowy i organy. Powstanie Mszy Es-dur zbiegło się w czasie z końcowym okresem pracy Moniuszki w warszawskim Instytucie Muzycznym, gdzie prowadził klasę chóru. Kompozytor zadedykował utwór uczniom i uczennicom Instytutu Muzycznego „na pamiątkę wspólnej pracy” i to właśnie wdzięczni wychowankowie wykonali kompozycję po raz pierwszy w listopadzie 1865 roku w warszawskiej katedrze św. Jana. Za sprawą cyklu Muzyczne Spotkania na Wzgórzach Krzesławickich historia zatoczy koło, bowiem organizatorzy koncertu interpretację dzieła powierzyli młodzieży.
Wykonawcami zbliżającego się koncertu będzie Orkiestra i Chór Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. F. Chopina w Krakowie pod dyrekcją Marcelego Kolaski. Za przygotowanie chóru i dyrygowanie odpowiedzialny jest Marek Hampel. Partie sopranu wykona Katarzyna Śmigla, a basu Kasper Boliński. Za nowohuckimi organami zasiądą Paweł Lelek i Wojciech Warykiewicz.
Organizatorami cyklu Muzyczne Spotkania na Wzgórzach Krzesławickich są Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta, Parafia Miłosierdzia Bożego na Wzgórzach Krzesławickich i Rada Dzielnicy XVII Wzgórza Krzesławickie.
Patronat medialny nad wydarzeniem sprawują: Głos. Tygodnik Nowohucki, Radio Plus oraz Dziennik Polski.
Wstęp wolny!
|