POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


   
 
30-04-2015       
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone
Festiwal Tańca Współczesnego SPACER
miejsce:
Nowohuckie Centrum Kultury
FESTIWAL
» Taniec
Festiwal Tańca Współczesnego SPACER, 30.04-3.05.2015 r.

Festiwal Tańca Współczesnego SPACER to międzynarodowe wydarzenie taneczne obejmujące warsztaty tańca (CIAŁOWANIE), prezentacje spektakli z Polski i zagranicy oraz wydarzenia towarzyszące takie jak happeningi, pokazy filmów, jamy. Skierowany jest do szerokiego grona odbiorców zainteresowanych tańcem i teatrem, zarówno praktyków, jak i teoretyków oraz entuzjastów. Stanowi dobrą propozycję dla mieszkańców Krakowa oraz gości z Polski i zagranicy odwiedzających miasto w długi weekend majowy.
Festiwal jest wydarzeniem cyklicznym, odbywa się od 2012 r. w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie. Wydarzenia prezentowane są na scenach NCK, a także w nieteatralnych przestrzeniach, na świeżym powietrzu oraz w instytucjach i miejscach partnerskich.
Organizatorem SPACERU jest Krakowskie Centrum Choreograficzne - Nowohuckie Centrum Kultury.

W tym roku warsztaty, czyli CIAŁOWANIE poprowadzą znakomici tancerze i choreografowie światowej sławy: Laura Aris Alvarez (po raz pierwszy z warsztatami w Polsce!), UriIvgi, JohanGreben i Wojciech Mochniej. Uczestnicy warsztatów poruszać się będą w technikach tańca współczesnego, modern, tańca fizycznego i klasycznego, poznają również techniki partnerowań oraz repertuar duetu Ivgi&Greben.

Program festiwalu obejmuje prezentacje spektakli i wydarzenia towarzyszące:

30 kwietnia (czwartek)
18:30 Teatr Tańca DF, Ciało limbiczne, chor. Jacek Owczarek // 15 zł

Ciało limbiczne jest obrazem kobiety, który stworzył mężczyzna. Kształt i struktura spektakl jest efektem autorskiej metody pracy Jacka Owczarka w zastosowaniu z nowym partnerem, jakim jest Teatr Tańca DF. Wspomniana metoda opiera się na improwizacji i świadomości ciała w interakcji z drugą osobą. Jej wyjątkowość wynika ze swoistego odwrócenia kierunku twórczej pracy, zaczyna się bez planowania oczekiwanego, ostatecznego kształtu. Obserwacja indywidualnych procesów każdego tancerza prowadzi do poszukiwań postaci i materiału ruchowego. Punktem wyjścia nie jest scenariusz, lecz reakcje, które zachodzą pomiędzy improwizującymi aktorami. Postaci zderzane są ze sobą nawzajem, by prowokować niezaplanowane i zaskakujące spotkania. Z tych spotkań i energii, która im towarzyszy, powstaje ostateczna struktura spektaklu.

Choreografia: Jacek Owczarek
Muzyka: Ola BIlińska (Babadag)


19:30spektakl dyplomowy studentów IV roku Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, WorkingTitle Ego, chor. Jens van Daele // 15 zł

Spektakl dyplomowy studentów IV roku Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, WorkingTitle Ego, chor. Jens van Daele


WorkingTitle Ego jest swoistym badaniem siebie w nowej kreacji, którą każdy z nas w życiu przybiera - nie inaczej jest z artystami. To wszystko dzieje się etapowo. Wpierw artysta szuka w sobie indywidualności, która w drugim etapie skonfrontuje się z innymi jednostkami. Tak więc, trzeci etap stanowi podsumowanie całego procesu twórczego jakim jest zderzenie różnych indywidualności, kreacji, sposobu myślenia. Ukazuje wpływ jednostki na stan umysłu w tłumie. Czy poprzez zetknięcie się z inną indywidualnością moje "ja" staje się lepsze?
Workingtitle Ego jest tworem autorefleksji, niedoskonałości i przyjęcia prawdy o sobie samym.

koncepcja, choreografia i reżyseria:Jens van Daele
asystent choreografa: Patricia van Deutekom& Katarzyna Kania
kreacja i wykonanie: studenci IV r. Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu, PWST w Krakowie im. L. Solskiego:
Joanna Chułek, Katarzyna Gorczyca, Magdalena Herman, Anna Kamińska, Patryk Durski, Kamil Joński, Paweł Korczyk, Maciej Kosteczka, Krystian Łysoń, Paweł Szlinger, Oskar Malinowski, Justyna Masłowska, Piotr Marchewicz, Katarzyna Pawłowska, Piotr Stanek, Paweł Tyszkiewicz, Dominika Wiak, Dagmara Woźniak, Dominik Więcek
muzyka: Richard van Kruysdijk
kostiumy:Jens van Daele
scenografia:Jens van Daele
produkcja: Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. Ludwika Solskiego Wydział Teatru Tańca w Bytomiu

https://vimeo.com/123756617



1 maja (piątek)
19:00 TeatrTańcaZawirowania, Out in the line up, chor. Nadar Rosano // 15 zł
Teatr Tańca Zawirowania, Out in the lineup, chor. Nadar Rosano


Punktem wyjścia do spektaklu Out in the lineup była potrzeba powrotu do pierwotnego, wewnętrznego źródła i bycie lojalnym wobec niego. Dopiero potem możliwe jest poszukiwanie nowych miejsc i nowego języka ciała. Ideą jest, aby kreowany ruch był pierwotny i bezkształtny, by nie miał czystej i uporządkowanej formy, przez co może wydawać się mniej piękny, mniej oczywisty i mniej wydajny.
Zanim ukształtuje się forma, gdzieś w przestrzeni pojawia się potencjał. Możliwości, które leżą w zasięgu są niejasne i nieznane. Wiemy jednak, że w pewnym momencie ujawnią się (w różnym stopniu). Co takiego jest w pierwotnym, jeszcze nieznanym, ale świeżym i pełnym potencjału i możliwości odczuwaniu nowo narodzonego dziecka? Czy możemy powrócić do miejsca gdzie czujemy się ograniczeni, gdzie czujemy, że nasz byt i potencjał jest hamowany? A jeśli w pełni nauczymy się akceptować te ograniczenia, to czy możemy pozwolić na to, aby coś z nich powstało?
Czy ograniczenie jako potrzeba restrykcyjnej i represyjnej siły jest źródłem cierpienia, lub czy możemy użyć naszych ograniczeń jako siły kreatywnej, która prowadzi nas i określa nasze znaczenie? Czy możemy powrócić do naszych wczesnych lat, odnaleźć te ograniczenia, a potem wybrać je ponownie jako dorośli? Jaka jest cielesna różnica między odczuwaniem w młodości i w późniejszym życiu?
Badanie skupia się na różnych wrażeniach i emocjonalnych reakcjach pochodzących z tych ograniczeń, nawet jeśli będzie to prowadzić do nadmiernej stymulacji, apatii, chaosu, spokoju i wielu innych doświadczeń. Będziemy stawiać pytania o indywidualną tożsamość w obrębie relacji międzyludzkich, o rozwój tożsamości, która nie jest jeszcze w pełni uformowana, ale funkcjonuje w bardzo określonej strukturze, o stabilność, równowagę i siłę. Będziemy zanurzać się w czyjeś działania i opory oraz redefiniować okoliczności powstałe w nich.
Jakie są cielesne i emocjonalne konsekwencje tego fizycznego badania?

Pomysł i choreografia: Nadar Rosano
Tancerze: Karolina Kroczak, Bartek Figurski, Szymon Osiński
Muzyka:Arvo Part, Har-El Prussky
Konsultacja: Włodzimierz Kaczkowski
Czas trwania: 40 min
Premiera: 25.06.2014

NADAR ROSANO (Izrael)
Jego prace prezentowane były w wielu krajach, m.in. w Hiszpanii, na Litwie, Cyprze, w Korei, Portugalii, Niemczech, Polsce, Holandii, Bułgarii Serbii, Rumunii, Szwajcarii. Obecnie mieszka i tworzy w Tel Awiwie (Izrael). Laureat wielu nagród dla tancerzy i choreografów, a wśród nich: drugiej nagrody podczas XXI Międzynarodowego Konkursu Choreograficznego w Hanoverze (Niemcy) oraz podczas Międzynarodowego Konkursu Tańca w Dusseldorfie (Niemcy). Otrzymał wyróżnienie w Międzynarodowym Festiwalu Miniatur Choreograficznych w Belgradzie, był także finalistą konkursu „No Ballet”.
Jako pedagog wykłada obecnie Contemporary and ReleaseTechniques m.in. w Izraelu, Polsce i Stanach Zjednoczonych.

20:00 Laura Aris Alvarez, Open wound, chor. Laura Aris Alvarez
film UltimaVez,Here After, reż. WimVandekeybus // 15 zł

Laura Aris Alvarez, Open wound, chor. Laura Aris Alvarez

Spraw aby niewidoczne stało się widoczne
Ze środka ukrytego zamkniętego pokoju
od wewnątrz
najbardziej intymnie
z brzydoty
tego co niewypowiedziane
niepokazane
Czego nawet nie chciałeś nazwać

Open Wound jest częścią solowych “mikroakcji”, przedstawień stworzonych przez Laurę Aris podczas jej dwuletniej rezydencji w Hong Kong Academy for Performing Arts (2013-2014). Laura interesuje się dialogiem pomiędzy tańcem współczesnym, a innymi dyscyplinami oraz relacją performera z widzem. Artystka przenosi doświadczenia osobiste zaczerpnięte ze sfery prywatnej w pracę sceniczną. Kładzie nacisk na tworzenie sugestywnych obrazów ruchomych wielkiej urody i siły emocjonalnej.

film UltimaVez, Here After, reż. WimVandekeybus
Here After jest kinową adaptacją spektaklu Puur(2005, choreografia i reżyseria WimVandekeybus). Film jest połączeniem fikcji i tańca, z wyraźnie silniejszym naciskiem na fikcję w stosunku do poprzednich filmów Vandekeybusa. Podczas gdy w Blush(2005, film oparty na spektaklu o tym samym tytule) choreografia wspierała fabułę, w Here After narracja jest znacznie bardziej widoczna. Jest to historia, w której ciało i ruch przekazują emocje aktorów. Słabsze jakością, ale piękne ujęcia w formacie Super 8, ukazujące wyizolowaną społeczność (będące również częścią przedstawienia Puur) zostały zmontowane przez Dietera Diependaela z obrazami Super 16 nakręconymi na późniejszym etapie w naturalnym otoczeniu i studiu filmowym. Rezultatem jest porywczy i pozostający w pamięci film z gatunku fikcji. W Here After możemy usłyszeć ucinane dźwięki przygotowane przez włoskiego kompozytora Fausto Romitelli oraz liryczne utwory Davida Eugene Edwardsa (WovenHand). Takie połączenie obrazu i muzyki wyzwala intensywne reakcje emocjonalne u widzów. W ślad za spektaklemPuur, który został entuzjastycznie przyjęty podczas Festiwalu d’Avignon w 2005, Here After ukazał talent Vandekeybusa jako twórcy filmowego. Poprzez retrospekcję film opowiada historię izolowanej społeczności, w której szalony tyran nakazuje dzieciobójstwo. W scenach ruchowych obserwujemy jak bohaterowie przeżywają wspomnienia będąc “tutaj po” (ang. Here After); jakgdyby ich emocje i traumy zostały złapane w pamięć ich ciał. Film ukazuje terror i jego niszczący efekt na społeczność. Zadaje pytania egzystencjonalne o życie/śmierć, winę/pokutę, tożsamość/pamięć, żal/negację oraz władzę/wolność.


2 maja (sobota)
18:30 RH+, unLIMITed, chor. Hyun Kim // wstęp wolny

"RH +" dance duo – Renata Skobo (Serbia-Polska) oraz Hyun Kim (Korea). Synergia dwóch osobowości, fuzja dwóch kultur, kombinacja dwóch indywidualności, które popycha taniec. Duo które połączył ruch oraz wiedza odnajdywania podobieństw w swojej różności.

Występ „unLIMITed” – nasze granice są nieograniczone. Nasze więzi nie maja granic. Przekrocz granice, przekrocz różnice, nie zrywaj więzi. Przekrocz limity i pozostań UNLIMITED.

Wystąpią: Renata Skobo oraz Hyun Kim
Choreografia:Hyun Kim
Koordynacja artystyczna: Renata Skobo
Muzyka: Tomasz Młynarski


19:00 What Is Written Dance Company, UnSettled, chor. Jean-Pierre, Viviana Rocha
WM2 DANCE Co., FALLING (cz. I FALLING, chor. Wojciech Mochniej; cz. II WHAT
MADE US FLY, chor. OrianaPagnotta; cz. III (.... .... ...), chor. Helen Husak)
W&M PHYSICAL THEATRE, Waiting Rooms in Heaven, chor. WojciechMochniej
i Melissa Monteros // 25 zł

What Is Written Dance Company, UnSettled, chor. Jean-Pierre, Viviana Rocha

Unsettled to spektakl luźno oparty na prawdziwej historii człowieka, uwikłanego w przestępczy świat mafii, korupcji i przemocy. Ten spektakl to próba eksploracji ekstremalnych doświadczeń emocjonalnych poprzez przeniesienie ich na sferę ruchowa. Chcemy abyś odkrył granice wytrzymałości człowieka i jak daleko mogą się one przesunąć w walce o przetrwanie.
Unsettled to emocjonalna podróż przez zakamarki świadomości człowieka postawionego przed wyborem pomiędzy moralnością i prawem a instynktem przetrwania i złem koniecznym.

WhatisWritten Dance Company to niezależna grupa taneczna założona w 2014 roku przez absolwentów Kingston University w Londynie: Polę Krawczuk, Jean Pierre’a i Viviane Roche. Grupa składa się z tancerzy specjalizujących się w różnych dziedzinach tanecznych i teatralnych takich jak: taniec współczesny, taniec fizyczny, hip hop, aktorstwo czy praca z głosem. WhatisWritten jest platformą stworzoną do eksploracji tanecznej indywidualności, przekraczania barier i tworzenia nowego języka ruchowego. Poprzez fuzję różnych stylów konsekwentnie dąży do tworzenia innowacyjnych spektakli mających na celu ukazanie widzowi tańca jako sztuki przełamującej bariery, niosącej ponadczasowe przesłania i skłaniającej do głębszych refleksji na temat życia i natury człowieka.

Dyrektor Artystyczny/ ArtisticDirector: Pola Krawczuk
Choreografia/ Choreography: Jean-Pierre, Viviana Rocha
Kompozytor/Composer: David Devyne
AranżacjaŚwietlna/ Lighting Design: Jean-Pierre
Obsada/ Cast: Pola Krawczuk, Jean-Pierre, Vivianna Rocha


W&M PHYSICAL THEATRE, Waiting Rooms in Heaven, chor. Wojciech Mochniej i Melissa Monteros

Najnowszy spektakl W&M PhysicalTheatre, WaitingRooms in Heaven, miał swoją premierę na Uniwersytecie Calgary. Prezentacja sztuki zbiegła się w czasie z obchodami 20-stej rocznicy powstania grupy.

Historia W&M PhysicalTheatre, założonego w roku 1994, zaczęła się w Polsce, gdzie Melissa Monteros i Wojciech Mochniej, założyciele grupy, spotkali się w Śląskim Teatrze Tańca.
„Właśnie tworzyli [Śląski Teatr Tańca] pierwszą profesjonalną grupę tańca współczesnego w Polsce. Właśnie runął mur. Był rok 1991”, wspomina Monteros, “…Swoją pierwszą wspólną sztukę zrobiliśmy [Wojciech i ja] w 1993 r. Grupę teatralną stworzyliśmy pod koniec roku 1994”.
Zespół wyjechał z Polski w 2000 r., po tym jak stało się jasne, że muszą się przenieść ze względów finansowych.
“Założyliśmy grupę w Gdańsku. Byliśmy tam przez długi czas, sześć czy siedem lat, nim poczuliśmy, że nigdy nie dostaniemy dofinansowania. Miałam dom. Sprzedałam go. Połowę swojej pensji wpłacałam do banku, bym mogła zapłacić polskim tancerzom. To były ciężka walka… Razem z Wojciechem w końcu stwierdziliśmy, że zbyt ciężka. Chcieliśmy też pracować w jednym miejscu, a w tym czasie podróżowaliśmy ciągle pomiędzy Polską i Kanadą, co było drogie i problematyczne”.

Dwadzieścia lat później, zaangażowanie Monteros i Mochnieja w pracę grupy nie maleje. Zrównoważenie obowiązków na Uniwersytecie Calgary, gdzie oboje uczą, i zawodowego zaangażowania w tworzenie sztuki z grupą jest kwestią znalezienia czasu, twierdzi Monteros.
“Myślę, że jesteśmy nieugięci. Niektórzy nas za to krytykują, inni potrząsają głowami. Jeszcze inni być może nas podziwiają… duża część pracy na uniwersytecie jest poświęcona badaniom naukowym, co daje wielkie wsparcie, ale faktem jest, że nie mamy czasu. Sami musimy go sobie znaleźć”.

W tym właśnie czasie W&M PhysicalTheatre pracowali ostatnio nad WaitingRooms in Heaven, co według Monteros było świetną okazją, aby wrócić do motywów i pytań zawartych we wcześniejszych pracach. WaitingRooms in Heavenpróbuje zbadać, jak doświadczamy świata, tzn. czy na pewno żyjemy, a nie czekamy, aż życie się wydarzy. „Ta sztuka w sumie nie jest o opuszczaniu życia. Jest o tym, czy naprawdę go doświadczamy. A może to jest niebo? Jeśli tak, czemu siedzimy w poczekalni i nic z tym nie robimy?” I chociaż lubi zadawać ważne pytania w swoich pracach, Monteros mówi, że “nigdy nie próbuje znaleźć dla nikogo odpowiedzi”, woli, aby widzowie sami znaleźli je dla siebie.

http://wmdance.com/

3 maja (niedziela)
18:30 happening artystyczny, Pracownia METAfizyczna i goście // wstęp wolny

19:30 Grupa Wokół Centrum, Makia, chor. Agata Syrek // PREMIERA // 15 zł

20:15 C&C Company, Maria Addolorata, chor. Carlo Massari i Chiara Taviani // 20 zł
C&C Company, Maria Addolorata, chor. Carlo Massarii Chiara Taviani

C&C company / Carlo Massari and Chiara Taviani
Współprodukcja: U.O.T
Światła: MassimilianoSacchetti/ Francesco Massari
Muzyka: Banda Ionica – Marcia Funebre, Johnny Cash feat. U2 – The wanderer, Miranda Martino /Henry Mancini - MeglioStasera, Fred Astaire - Cheek to Cheek

Maria Addolorata jest analizą, niebezpiecznym badaniem rzeczywistego momentu cierpienia.
Dwoje ludzi przechodzących przez ten stan, zupełnie nierozpoznawalnych społecznie, najbardziej zwykłych i przeciętnych jakich można znaleźć, dwójka współczesnych ofiar, które starają się przetrwać… przetrwać wydarzenia, lub dokładniej – przetrwać siebie.
Nie wychodzimy od historii, ponieważ cierpienie jest jedną z tych rzeczy, które nie mają korzeni, jest nieoczekiwane i nieprzewidywalne. Po prostu na nie czekamy, aż nas uderzy, stanie się siłą napędową fizycznej reakcji.
C&C jest kolaboracją pomiędzy dwójką niezależnych artystów: Carlo Massari i Chiarą Taviani. Tancerze spotkali się po raz pierwszy w 2010 r. w kompanii BallettoCivile pod opieką artystyczną Michela Lucenti.
W 2011 r. stworzyli swój pierwszy spektakl – “Corpo e Cultura”, następnie “012” (2012 r.), „Maria Addolorata” (2013 r.) oraz „Tristissimo” (2014 r.). C&C gościli ze swoimi produkcjami na wielu międzynarodowych festiwalach, m.in. Be Festival (Wielka Brytania), ImPulsTanz (Austria), AccidentalFestival (Wielka Brytania), Luckytrimmer (Niemcy), Wonderland (Włochy), FuoriLuogo (Włochy), Quinzena de dança de Almada (Portugalia), Mc 11 Paris (Francja) , EdinburgFringeFestival (Wielka Brytania), Manipulate Visual Theater (Wielka Brytania)
Spektakl „Maria Addolorata” zdobył pierwszą nagrodę jury na Festiwalu HiverOclytes/ Leshivemales Avignon (Francja), drugą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Choreograficznym w Hannover w 2014 r. (Niemcy), nagrodę Premio PalcoAperto 2014 Pim Off w Milanie, drugą nagrodę za choreografię na Festiwalu Corto in DanzaCagliari (Włochy).


Ceny biletów:
Wydarzenia towarzyszące: wstęp wolny
Spektakle: 15, 20, 25 zł
karnet dla warsztatowiczów CIAŁOWANIA: 65 zł






















KIEDY: 30 kwietnia - 3 maja 2015 r.
GDZIE: Nowohuckie Centrum Kultury, al. Jana Pawła II 232, Kraków
WIĘCEJ INFORMACJI:
http://festiwalspacer.pl/
https://www.facebook.com/festiwalspacer
http://kcc.nck.krakow.pl/
https://www.facebook.com/kcc.nck
http://www.festiwalspacer.pl
Miejsce:
Nowohuckie Centrum Kultury
Godz.
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone

 
 

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2024


Polskie Niezależne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury