POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


   
   
ARCHIWUM     zobacz wydarzenia archiwalne
ARCHIWUM     zobacz wszystkie wydarzenia archiwalne

 
10-10-2024      -  
Instytut Cervantesa w Krakowie. Hiszpański Ośrodek Kultury
Przełamując schematy. Juana Francés - hommage w setną rocznicę urodzin
Instytut Cervantesa w Krakowie. Hiszpański Ośrodek Kultury

ul. Kanonicza 12
31-002 Kraków
tel. 12 421 34 24
tel. 12 421 32 55

http://www.cracovia.cervantes.es
cracovia@cervantes.es
Instytut Cervantesa w Krakowie
Ul. Kanonicza 12
WSTP WOLNY       
 
Plastyka
Instytut Cervantes w Krakowie serdecznie zaprasza na wykład poświęcony hiszpańskiej artystce Juanie Francés (1924-1990), który wygłosi historyczka sztuki Natalia Molinos.

Francés należała do pokolenia artystów, którzy po hiszpańskiej wojnie domowej i drugiej wojnie światowej dokonali wielkiej konceptualnej i estetycznej zmiany w sposobie uprawiania sztuki, świadomie wybierając abstrakcyjny informalizm. Ci młodzi artyści często musieli stawiać czoła wrogiej publiczności i krytykom, którzy nie rozumieli ich działań. Jeśli otoczenie było nieprzyjazne dla artystów płci męskiej, tym bardziej odczuwały to artystki, w tym Juana Francés, która dzięki swojemu talentowi odniosła jednak w końcu sukces. Po ukończeniu studiów artystycznych odbyła podróże do Paryża i Włoch, gdzie jej prace zostały zauważone na indywidualnych i grupowych wystawach. Brała udział w czterech edycjach Biennale w Wenecji i wystawach - wraz z innymi artystami z jej pokolenia - w całej Europie, w tym Polsce, a także w Stanach Zjednoczonych i Japonii. Za granicą nie spodziewano się, że sztuka tak wysokiej jakości może powstawać w Hiszpanii pod dyktatorskimi rządami Franco. Grupa El Paso stała się ikoną hiszpańskiego informalizmu, a Juana Francés była jedyną kobietą, która do niej należała. Później opuściła ją w atmosferze niewolnej od kontrowersji, w czasie całej swojej kariery artystycznej podążając za własnym instynktem i przełamując schematy.

W trakcie wykładu przybliżymy związki Juany Francés z Polską.

Natalia Molinos Navarro jest absolwentką geografii i historii na Uniwersytecie Autonomicznym w Madrycie oraz doktorą sztuki i dziedzictwa kulturowego Uniwersytetu w Alicante, gdzie została opublikowana jej praca doktorska La artista alicantina Juana Francés, estudio crítico de su obra (2010), jedna z najważniejszych publikacji na temat artystki. Obecnie kontynuuje badania na tym samym uniwersytecie. Jako specjalistka w dziedzinie historii sztuki prowadziła kursy i wykłady monograficzne na temat sztuki współczesnej w instytucjach hiszpańskich i międzynarodowych, takich jak Muzeum Prado, Uniwersytet w Alicante, Aula Abierta Rady Miasta Alicante, Uniwersytet w Rabacie (Maroko), Wydział Sztuk Pięknych w Luksorze (Egipt), i w wielu siedzibach Instytutu Cervantesa na świecie. Współpracowała przy programie „Mosty, algiersko-hiszpański projekt kulturalny”. Zajmuje się także zarządzaniem kulturą oraz komunikacją artystyczną i kulturalną, kuratorowaniem wystaw i dydaktyką. Pracowała dla wielu hiszpańskich muzeów i instytucji. Przez siedem lat zarządzała własną przestrzenią wystawienniczą, Freaks Arts Bar&Gallery, organizując wydarzenia kulturalne i wystawy. Od 2015 roku koordynuje w Alicante Międzynarodowe Spotkania Artystów Kasbah organizowane. W 2019 stworzyła i koordynowała dla Aguas de Alicante cykl Fluctuaciones.0, Los Conciertos del agua - koncerty muzyki eksperymentalnej i wideo w Pozos Garrigós, a od 2020 współpracuje z Casa Mediterráneo, instytucją podlegającą hiszpańskiemu Ministerstwu Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej.

Wydarzenie towarzyszące wystawie Siłaczki, którą można zwiedzać w Muzeum Krakowa, w Kamienicy Hipolitów od 27 września 2024 r. do 15 marca 2025 r.
 
https://cracovia.cervantes.es/pl/kultura_hiszpanski/program_kulturalny_hiszpanski.shtm
Miejsce:
Instytut Cervantesa w Krakowie
Ul. Kanonicza 12
 
Godz.

 
 
   

 
 
 

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2024


Polskie Niezależne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury