✨ Kintsugi (dosł. łączenie złotem) to japońska sztuka i filozofia naprawiania naczyń i innych wyrobów ceramicznych. Tradycyjnie elementy łączono za pomocą laki, tj. specjalnej żywicy pozyskiwanej z drzewa – sumaka lakowego. Dodawano do niej sproszkowane metale szlachetne: złoto, srebro lub platynę. Obecnie zamiast laki najczęściej stosuje się kleje syntetyczne i z takimi materiałami będziemy pracować podczas zajęć.
📆 Kiedy: 5.10 (sb), g. 12
🍭 Stopień zaawansowania: początkujący
⏳ Czas trwania: 2 godz.
💸 Cena warsztatów: 200 zł/os. (cena zawiera: udział w warsztatach i materiały, które można zabrać do domu)
📍 Gdzie się widzimy: Wawelska Kooperatywa Spożywcza, Kraków, ul. Gertrudy 19/11.
🏃♀️ Ilość miejsc: 10
☕️ Co należy ze sobą przynieść przynieść? Pękniętą, uszkodzoną ceramikę – kubek z urwanym uszkiem, porcelanową figurkę po przejściach, talerz z zastawy od babci, znalezioną na wakacjach ozdobną mozaikę, itp.
📩 Jak dołączyć do warsztatów? Napisz na adres: wzrusza@gmail.com ✨ Jestem też na Facebooku i Instagramie: @wzrusza
Każda osoba uczestnicząca w warsztatach podejmie próbę naprawienia przyniesionych przez siebie stłuczonych figurek, kubków, talerzy i innych wyrobów ceramicznych lub szklanych. Proces będzie powolny i nastawiony na akceptację ewentualnych niepowodzeń. Stanie się okazją do refleksji nad konsumpcjonizmem, ciągłym, łatwym zastępowaniem uszkodzonych przedmiotów nowymi. Zastanowimy się również nad zmianą funkcji przedmiotu – kubek z zabliźnionymi złotem „ranami” może stać się doniczką, a potłuczony talerz podstawką na biżuterię. Otrzymany na warsztatach mały pakiet startowy umożliwi kontynuacje pracy w domu.
Ważne: na chwilę obecną materiały, z którymi będziemy pracować nie nadają się do kontaktu z żywnością, więc tak jak napisałam wyżej – proszę wziąć pod uwagę zmianę funkcji naprawianego przedmiotu.
Fot. Jolanta Lendzioszek
__________
Prowadzę ja, czyli Paulina Ornatowska 🙋♀️ Jestem twórczynią projektów artystycznych, fotografką i ilustratorką, doktorką nauk o kulturze. Mieszkam i pracuję w Krakowie. W 2023 roku wystartowałam z projektem @wzrusza który jest moim powrotem do robienia rzeczy. Podczas wzruszowych spotkań przybliżam tematykę japońskiej metody naprawiania ceramiki, czyli kintsugi. Planuję również wrócić do pracy w malarskiej technice ebru, czyli starożytnej, tureckiej sztuki tworzenia papieru marmurkowego. Warsztaty artystyczne, prowadzone dla różnych grup odbiorców, są dla mnie okazją do dzielenia się swoją wiedzą i umiejętnościami. Moją działalnością chcę również oswajać i normalizować tematy dotyczące zdrowia psychicznego i świadomej opieki nad zwierzętami 🦭
|