POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


   
   
ARCHIWUM     zobacz wydarzenia archiwalne
ARCHIWUM     zobacz wszystkie wydarzenia archiwalne

 
29-11-2015      -  
Klub Pod Jaszczurami
Joanna. głosy ziemi
Klub Pod Jaszczurami

Rynek Główny 8
31-042 KrakĂłw
t. 0 12 292 22 02
f. 0 12 412 75 40

http://www.podjaszczurami.pl
event@podjaszczurami.pl
Klub pod Jasczurami, Rynek Główny 8, Sala teatralna
19:00
WSTĘP WOLNY       
 
Teatr
Teatr74

Spektakl inspirowany tekstem Paula Claudela "Joanna d'Arc na stosie" i filmem Carla Theodora Dreyera "Pasja Joanny d'Arc", rozbity tekstem Błażeja Tokarskiego "Maria Egipcjanka"

Wystšpiš:

Joanna, dziewica męczennica - Joanna Dryœ
Maria Egipcjanka, ladacznica - Marta Łokietek
Boska Matka, œwięta Tiamat - Karina Shorets
Jeffrey Dahmer, kapłan - Borys Krzysztyński

inscenizacja: Błażej Tokarski

PAY WHAT YOU WANT


"(…) gdy język i symbolika ofiary w konkretnym kontekœcie kulturowym podlegajš różnorodnym interpretacjom, to w miejscu odprawienia obrzędu pozostajš rzeczywiste koœci, poœwiadczajšc, że dokonał się tam rzeczywisty ubój. Religia jest realistyczna na œmierć i życie – co sytuuje jš niewštpliwie w bliskoœci z naturš."
Walter Burkert

Schiller piszšc swojš "Dziewicę Orleańskš" uznał œmierć na stosie za mało heroicznš i „obdarzył” swojš bohaterkę godnš œmierciš na polu bitwy. Gdy w pierwszej połowie dwudziestego wieku mit Joanny w zbiorowej œwiadomoœci nabrał pełnego kształtu, jej œmierć zaczęła być postrzegana jako męczeństwo – więcej nawet: jako ofiara godna zestawień z mękš Chrystusa. Proces kanonizacyjny i nadobecnoœć figury œwiętej w europejskiej kulturze dopełnił dzieła i œmierć Joanny stała się bardziej interesujšca niż jej życie. Zauważalne, że w większoœci podręczników historii informacjom o wojnie stuletniej i postaci Dziewicy niemal zawsze towarzyszš ilustracje płonšcej na stosie dziewczyny, nie zaœ kobiety w zbroi trzymajšcej sztandar czy miecz.

Okrucieństwo ofiary z życia jest nie do przyjęcia? Gdy myœlimy o społecznoœci, która wybiera kozła ofiarnego i składa go w ofierze bogom, trudno nam myœleć o tym inaczej niż o perwersji. Żšdanie Boga, by Abraham złożył w ofierze swojego syna stawia Go przed nami w równie złym œwietle jak to, na co pozwolił uczynić Hiobowi. Przekonani o własnej wyższoœci potępiamy Agamemnona, doszukujšc się wszystkich możliwych niskich pobudek w jego decyzji o ofiarowaniu Ifigenii. Buntujemy się, gdy słyszymy, że Joanna dokonała aktu heroicznego samoofiarowania, gdy była dla nas ofiarš bestialskich oprawców. Tutaj ciekawe – swojš drogš – że odrzucajšc ideę ofiary, nie potrafimy odrzucić języka, który ona narzuca.

Odkrycie endorfiny, naturalnej substancji podobnej do morfiny, wydzielanej przez ludzki mózg w stanie zagrożenia i cierpienia jest niezwykle istotne w dyskusji o doœwiadczeniu religijnym. Równoczeœnie może służyć „racjonalnemu” wytłumaczeniu ekstazy wynikajšcej z bólu, które miałoby przeczyć religijnym przekonaniom. Z drugiej strony dowodzi, że ekstatyczne doœwiadczenia sš całkowicie realne i nie można zaprzeczyć ich istnieniu. Co więcej, to co niektórzy skłonni nazwać sš paranojš, okazuje się bardzo praktyczne.

Joanna, która utraciwszy umiejętnoœć uzyskiwania epifanii (nie słyszy już głosów), może więc odzyskać łšcznoœć ze swoimi „zwierzchnikami” dzięki zadawanemu jej cierpieniu. Swojej chwalebnej roli ofiary, a więc i œwiętoœci, nie mogłaby uzyskać bez męki, którš heroicznie zniosła. Dlaczego więc odmawiamy udziału w tej œwiętoœci jej oprawcom? Bez katów nie mogłaby przecież cierpieć, a więc – schodzšc do poziomu czysto biologicznego – w jej mózgu nie mogłyby zajœć procesy chemiczne prowadzšce do ekstazy, bez której nie mogłaby dojœć do Prawdy. Oprawcy Joanny: Maria i Jeffrey dręczšc jš sami pobierajš nauki (bo czyż „nauka przez cierpienie” wymaga, by było to bezpoœrednio własne cierpienie?) i majš inny, lecz równy udział w męczeństwie. Zakładajšc, że Joanna jest w spektaklu projekcjš czy odbiciem ich samych – nie sš katami, a cierpiętnikami. Ojcowie Koœcioła ironicznie dziękowali przecież swoim przeœladowcom, za przysługę umożliwienia męczeństwa

Oprawcy w Rouen nakazali wszystko co pozostało po męczennicy zniszczyć, a jej prochy wrzucić do Sekwany – swojš drogš, piękniejszej metafory powrotu do Bogini Matki trudno sobie wyobrazić – by uniemożliwić próby objęcia relikwii po niej kultem. Istotnie, ofiara Joanny ma swój cielesny wymiar i stoi za niš rzeczywiste cierpienie rzeczywistej dziewczyny. Przenoszenie Joanny w wymiar wyłšcznie duchowy jest nadużyciem, podobnie jak ograniczenie jej wyłšcznie do cielesnoœci. W tym wymiarze doœwiadczenie religijne jest dobitnie fizyczne – mimo to, nie dysponujemy żadnymi materialnymi „dowodami zbrodni” i wszelkie œlady, o których mówi Burkert w tym wypadku zostały bezpowrotnie utracone. Być może dlatego Joanna tak bardzo fascynuje i nie pozwala uznać siebie za bohaterkę dawno skończonego dramatu.
 
https://web.facebook.com/events/1005877996142746/
Miejsce:
Klub pod Jasczurami, Rynek Główny 8, Sala teatralna
 
Godz.
19:00

 
 
   
Trailer spektaklu
 
 
 

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2024


Polskie NiezaleĹźne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury