POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


   
   
ARCHIWUM     zobacz wydarzenia archiwalne
ARCHIWUM     zobacz wszystkie wydarzenia archiwalne

 
14-05-2015      -   12-06-2015
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie
Wystawa „Miasto 2015/Wojna 39-45"
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie

ul. Reformacka 3
31-012 KrakĂłw
tel. 12 421 19 91, 606 33 47 36
fax. 12 421 11 00

http://ipn.gov.pl
Plac Ojca Adama Studzińskiego
przy koœciele Œw. Idziego w Krakowie
       
 
Wystawy róşne
Otwarcie wystawy „Miasto 2015/Wojna 39-45” – Kraków, 14 maja 2015 r.

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej zaprasza na wystawę „Miasto 2015/ Wojna 39-45”. Ekspozycja na kilkunastu planszach będzie się starała ukazać mieszkańcom Krakowa nieco innš perspektywę na okres okupacji niemieckiej w Krakowie. Poprzez metodę fotomontażu na wystawie połšczono w jednym kadrze zdjęcia współczesnego Krakowa i te z okresu wojny.

Takie ujęcie pozwala pokazać, iż czas który dzieli współczesnych Polaków od tamtych tragicznych wydarzeń nie jest odległy. Jeszcze kilkadziesišt lat temu na ulicach i placach Krakowa, dobrze znanym mieszkańcom i turystom, rozgrywała się bezpardonowa walka Niemców z polskimi i żydowskimi obywatelami miasta. Ekspozycja opowiada jednak przede wszystkim o historii miasta widzianej z różnych perspektyw. Miasto jest przestawiane oczami ofiar, jak i tych którzy w imię ideologii dopuszczali się bestialskich zbrodni.

Głównym pomysłodawcš i autorem wystawy jest dr Maciej Zakrzewski z Biura Edukacji Publicznej IPN w Krakowie oraz Joanna Dutka Kšcka – współautor.

Otwarcie wystawy 14 maja 2015 r., godz. 12.00, pl. o. Adama Studzińskiego w Krakowie.

Wystawa czynna będzie od 14 maja do 12 czerwca 2015 r. na placu o. Adama Studzińskiego
w Krakowie.


Opis wydarzeń historycznych prezentowanych na wystawie.

W momencie wybuchu wojny nikt nie przypuszczał, że już 6 wrzeœnia Kraków zostanie zajęty przez Wehrmacht. Nikt też nie sšdził, że 26 paŸdziernika tego roku Hitler ogłosi miasto administracyjnym centrum prowincji nazwanej Generalnym Gubernatorstwem (GG), uznanej przez Niemców za częœć tzw. Rzeszy Wielkoniemieckiej. W mieœcie miały swoje siedziby władze wykonawcze GG oraz centralne struktury aparatu represji (Wyższy Dowódca SS i Policji), partia narodowosocjalistyczna (NSDAP), a także inne urzędy i organizacje powołane przez okupanta. Wyznaczony na stanowisko Generalnego Gubernatora Hans Frank zamieszkał w budynkach zamku królewskiego na Wawelu.
Niemiecka propaganda od poczštku próbowała kreować Kraków, jako rzekomo jeden z oœrodków kultury niemieckiej na wschodzie. W przestrzeni publicznej Niemcy intensywnie dekorowali budynki flagami III Rzeszy, w oknach wystawowych sklepów umieszczali portrety Adolfa Hitlera. Urzędowo miasto nosiło niemieckš nazwę Krakau, także nazwy ulic przemianowano na niemieckie. Na Rynku Głównym (Alter Markt, następnie Adolf Hitler Platz) okupanci zburzyli pomnik Adama Mickiewicza. Podobnie postšpili z pomnikiem grunwaldzkim i innymi obiektami polskiego dziedzictwa narodowego.
Niemcy zamknęli również Uniwersytet Jagielloński. W dniu 6 listopada 1939 r.
183 profesorów UJ aresztowali i wywieŸli do KL Sachsenhausen. Zamiast polskiej uczelni utworzyli współtworzšcy narodowosocjalistycznš propagandę Instytut Niemieckich Prac na Wschodzie (Institut für Deutsche Ostarbeit). Z kolei Bibliotekę Jagiellońskš sprowadzono do poziomu biblioteki miejskiej (die Stadtsbibliothek). Siedzibę rzšdu GG ulokowano w budynkach Akademii Górniczej. Dom studencki „Żaczek” przerobiono na koszary SS.
Na stadionie klubu sportowego „Cracovia” stworzono niemiecki klub sportowy SS i policji (SS und Polizei Sportverein).
Okupanci zamierzali uczynić Kraków „niemieckim miastem”. Sukcesywnie sprowadzali do miasta kadrę urzędniczš wraz z całymi rodzinami, stšd też coraz częœciej na ulicach można było usłyszeć język niemiecki. Rozpoczęli też przygotowywać plany przebudowy tkanki miejskiej dla własnych potrzeb. Z zachodniej i południowo-zachodniej częœci Krakowa zamierzali uczynić dzielnicę niemieckš. W myœl własnych koncepcji, typowych dla przygniatajšcej monumentalnej architektury narodowosocjalistycznej, planowali
m.in. zabudowę Błoń i przebudowę Rynku Głównego.
Intensywnie pracowano nad nadaniem miastu charakteru niemieckiego również
na innych płaszczyznach. Od poczštku trwały represje wobec obywateli polskich. W wielu rejonach wywłaszczano polskich właœcicieli mieszkań. Więzienie przy ul. Montelupich,
do którego kierowano więŸniów politycznych było zawsze przepełnione. Podobnie było
z więzieniem œw. Michała przy ul. Senackiej. Siedziba gestapo przy ul. Pomorskiej stała się symbolem niemieckiego terroru i okrucieństwa. Miejscami kaŸni stały się takie miejsca
jak fort w Krzesławicach czy też Glinnik w Przegorzałach. Obok nich istniał utworzony przez Niemców obóz koncentracyjny w Płaszowie (Konzentrationslager Plaszow bei Krakau),
w którym zginęły tysięcy Żydów i Polaków.
W 1942 r. Niemcy rozpoczęli w Krakowie dokonywać publicznych egzekucji. Pierwszš z nich wykonali przy ul. Wodnej 26 czerwca 1942 r. Powieszono wówczas siedem osób.
2 paŸdziernika 1943 r. Hans Frank podpisał rozporzšdzenie „O zwalczaniu zamachów
na niemieckie dzieło odbudowy w Generalnym Gubernatorstwie”. Od tego momentu co kilka tygodni odbywały się na ulicach Krakowa publiczne egzekucje zakładników z więzień krakowskich. Ostatniš masowš zbrodniš niemieckš wykonanš na oczach mieszkańców miasta było rozstrzelanie 27 maja 1944 r. przy ul. Botanicznej 40 zakładników. Tragicznym finałem kilkuletniej okupacji Krakowa była pacyfikacja w Dšbiu przeprowadzona 15 stycznia 1945 r. Zamordowano wówczas co najmniej 79 osób.
Od poczštku okupacji ze szczególnš nienawiœciš Niemcy traktowali krakowskich Żydów. Zaczęto od symbolicznej stygmatyzacji poprzez nakaz „oznaczenia żydowskoœci”, wprowadzajšc obowišzek noszenia opasek z „Gwiazdš Dawida”. Żydów zmuszano także
do wykonywania poniżajšcych prac, podczas których niemieccy żołnierze dokonywali
m.in. aktów publicznego strzyżenia pejsów i bród ortodoksyjnym wyznawcom judaizmu.
W lipcu 1940 r. Żydzi dostali nakaz opuszczenia większoœci dzielnic miasta. Wówczas większoœć z nich przeniosła się do okolicznych miasteczek, takich jak Wieliczka, Niepołomice, Skawina, Proszowice. W marcu 1941 r. na terenie Podgórza, w wyznaczonym obrębie ulic Wita Stwosza, Rękawka i Traugutta, utworzono getto w którym stłoczono tysišce wysiedlonych. Przeludnienie, głód, brak lekarstw oraz nieustajšcy terror niemiecki stały się codziennoœciš. Symbolem pomocy polskich mieszkańców dla Żydów z getta stała się postać Tadeusza Pankiewicza, właœciciela Apteki pod Orłem, który przekazywał potajemnie lekarstwa najbardziej potrzebujšcym Żydom.
Akcje deportacyjne w getcie w czerwcu i paŸdzierniku 1942 roku zmniejszały obszar dzielnicy żydowskiej. W dniach 13–14 marca 1943 r. Niemcy ostatecznie zlikwidowali getto. Przy tym większoœć jego mieszkańców wymordowali w obozie œmierci w Bełżcu. Tylko częœć zakwalifikowana przez Niemców do dalszej pracy znalazła się w utworzonym w paŸdzierniku 1942 r. obozie pracy w Płaszowie. Obóz ten miał liczne podobozy, w tym Fabrykę Emalii Oskara Schindlera. Holocaust przeżyła niewielka grupa więŸniów obozu w Płaszowie,
w tym duża częœć pracowników Fabryki Schindlera. Uratowali się także nieliczni Żydzi ukrywajšcy się dzięki pomocy Polaków w mieœcie lub okolicach oraz ci, którzy przetrwali posługujšc się sfałszowanymi dokumentami ze zmienionš tożsamoœciš.
Częœciš okupacyjnej codziennoœci było zaangażowanie krakowian w konspirację niepodległoœciowš. Poczštki konspiracji w Krakowie i regionie sięgajš jesieni 1939 r.
Wokół Kazimierza Kierzkowskiego „Prezesa” skupili się ludzie z siatek tzw. Dywersji Pozafrontowej i utworzyli konspiracyjnš Organizację Orła Białego (OOB), która prowadziła działalnoœć w czterech okręgach: krakowskim, œlšskim, kieleckim i lubelskim.
Już w paŸdzierniku OOB podporzšdkowała się organizacyjnie Służbie Zwycięstwu Polski, tworzonej z upoważnienia Naczelnego Wodza polskich sił zbrojnych a następnie
jej członkowie stali się trzonem struktur podziemnej armii – Zwišzku Walki Zbrojnej (od 1942 r. pod nazwš Armia Krajowa). Kraków był centrum Komendy Okręgu AK Kraków krypt. „Muzeum”. Struktura terenowa objęła swojš sieciš wszystkie powiaty okupacyjne – nie wyłšczajšc terenów bezpoœrednio włšczonych do Rzeszy. Równolegle budowano struktury podziemnej administracji państwowej i sšdownictwa. Kraków był siedzibš Okręgowej Delegatury Rzšdu na Kraj.
Budowano siatki łšcznoœci i wywiadu. Szkolono kadry, wydawano prasę konspiracyjnš. Przeprowadzono nie tylko tak spektakularne działania jak zamachy na niemieckich notabli (na Friedricha Krügera czy Wilhelma Koppego – Wyższych Dowódców SS i Policji w GG), ale też w konspiracji zorganizowano produkcję broni i granatów. Krakowianie wzięli liczny udział nie tylko w akcji „Burza” na terenie okręgu. ZnaleŸli się także wœród żołnierzy walczšcych w Powstaniu Warszawskim.
Widzšc nadcišgajšcš Armię Czerwonš Niemcy nie zamierzali niszczyć miasta, ale przygotowywali się do jego obrony od wschodu. Jednak w styczniu 1945 r. pršce w kierunku Œlšska wzdłuż północnego brzegu Wisły jednostki sowieckie znalazły się na północ od miasta. Natarcie prowadzone od tej strony, szybko doprowadziło do opanowania centrum Krakowa. Niemcy, nie majšc sił dla zabezpieczenia jednoczeœnie i Œlšska i Krakowa, ostatecznie zrezygnowali z obrony miasta, prowadzšc tylko ograniczone działania osłonowe. Wycofali się za Wisłę, po czym ich saperzy wysadzili mosty. Na skutek sowieckich bombardowań i ostrzału artyleryjskiego ucierpiały tylko niektóre rejony miasta.
Rozpoczšł się nowy okres zniewolenia. Terror niemiecki został zastšpiony przez sowieckie gwałty, rabunki, aresztowania i mordy. Do końca kwietnia 1945 r. z miasta wywieziono transportami kolejowymi w głšb Zwišzku Sowieckiego co najmniej 6 tysięcy żołnierzy AK, w tym ostatniego komendanta Okręgu, płk. Przemysława Nakoniecznikoffa. Wielu z nich – jak szef Sztabu Okręgu AK Kraków ppłk. Jan Kanty Lassota – zostało zamęczonych w sowieckich łagrach.
Sowieckie NKWD i komunistyczne UBP przejęły obiekty wykorzystywane przez niemiecki aparat represji. Rok 1945 nie przyniósł upragnionej wolnoœci ani Polsce ani miastu.

Otwarcie wystawy: 14 maja 2015 r. , godz. 12.00
Wystawa dostępna będzie do 12 czerwca 2015 r.
 
Miejsce:
Plac Ojca Adama Studzińskiego
przy koœciele Œw. Idziego w Krakowie
 
Godz.

 
 
   

 
 
 

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2024


Polskie NiezaleĹźne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury