POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


   
   
ARCHIWUM     zobacz wydarzenia archiwalne
ARCHIWUM     zobacz wszystkie wydarzenia archiwalne

 
31-10-2014      -   31-12-2014
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
Cyberteka. Kraków - czas i przestrzeń
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

Pałac Krzysztofory
Rynek Główny 35
31-011 KrakĂłw

Sekretariat
tel.: (12) 422-32-64, (12) 619-23-02
fax: (12) 422-32-64
tel. centrala (12) 619-23-00
e-mail: dyrekcja[at]mhk.pl

http://www.mhk.pl
promocja@mhk.pl
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35
31-011 Kraków
czynna od wtorku do niedzieli w godzinach od 10.00 do 17.30
       
 
Wystawy róşne
Cyberteka, nowo otwarta wystawa w Pałacu Krzysztofory, pokazuje i przedstawia rozwój przestrzenny i urbanistyczny Krakowa od czasów przedlokacyjnych po lata 1909-1915, kiedy to realizowano projekt Wielkiego Krakowa.

Przed dziesięciu laty Muzeum Historyczne Miasta Krakowa rozpoczęło prace nad rekonstrukcjš i wizualizacjš dawnej historycznej zabudowy Krakowa. Było to nowatorskie przedsięwzięcie w Polsce, zwišzane z projektem wykonania makiet fizycznych Krakowa z okazji zbliżajšcej się 750. rocznicy Wielkiej Lokacji miasta. W 2008 r. w Pracowni Dokumentacji Architektury i Zmian Urbanistycznych Miasta Krakowa powstała sekcja wizualizacji cyfrowych pod kierunkiem Piotra Opalińskiego, która prowadzi prace nad stworzeniem trójwymiarowych modeli miasta zarówno na poziomie urbanistycznym jak i architektonicznym.

Miejscem prezentacji dorobku muzeum w dziedzinie rekonstrukcji cyfrowych zabudowy Krakowa i jego aglomeracji oraz programu digitalizacji zbiorów muzealnych jest wystawa Cyberteka. Kraków - czas i przestrzeń, realizowana w ramach projektu Krzysztofory od nowa, muzeum kompletne. Stanowi ona wprowadzenie do przyszłej wystawy stałej w Pałacu Krzysztofory zatytułowanej Kraków od poczštku bez końca, także będšc jednoczeœnie autonomicznš skarbnicš wiedzy o Krakowie. Ważnym celem tego projektu jest edukacja i upowszechnienie w zakresie dziedzictwa narodowego.

Pomieszczenia wystawy o łšcznej powierzchni 185 metrów kwadratowych sš zlokalizowane na drugim piętrze zachodniego skrzydła Pałacu Krzysztofory w zabytkowych pomieszczeniach z polichromiami z przełomu XVIII i XIX w. W swoim założeniu projekt jest otwarty i będzie systematycznie powiększany i uzupełniany. W obecnym kształcie fenomen Krakowa prezentowany jest w szeœciu odsłonach w formie prezentacji multimedialnych.

W pierwszym pomieszczeniu Cracovia Origo prezentowana jest narracja o najdawniejszych dziejach Krakowa.

Przestrzeń druga - Oppidum, to opowieœć o tworzeniu się krakowskiego zespołu osadniczego (gród wawelski, podgrodzie Okół, inne oœrodki osadnictwa) z wybranymi obiektami architektury romańskiej w czasach przedlokacyjnych.

Kolejna częœć wystawy - Civitas, opowiada o przełomowym wydarzeniu w dziejach miasta, a mianowicie o lokacji Krakowa przez księcia Bolesława Wstydliwego 5 czerwca 1257 r. i rozwoju miasta do końca XV w.

W przestrzeni czwartej - Forum, zaprezentowany został rozwój urbanistyczny Krakowa od XVI do XVIII w., przede wszystkim przez pryzmat Rynku krakowskiego.

Kolejna, pišta przestrzeń - Aglomeracja, to opowieœć o fenomenie trójmiasta: Kraków - Kazimierz - Kleparz w czasach nowożytnych. Ważnym elementem jej aranżacji jest centralnie umiejscowiony rekwizyt w formie balonu, stanowišcy odwołanie do rozwoju myœli i nauki oœwieceniowej.

W ostatnim, szóstym pomieszczeniu prezentowany jest projekt rozwoju przestrzennego i urbanistycznego pod nazwš Wielki Kraków, zrealizowany pod kierunkiem prezydenta Krakowa Juliusza Lea w latach 1909-1915. Dominantš w pomieszczeniu jest zawieszony pod sufitem model samolotu Albatros D.III (Oef). Był to austro-węgierski samolot myœliwski z okresu I wojny œwiatowej, stanowišcy odwołanie do rozwoju techniki i przemysłu na pocz. XX w.

Na wystawie prezentowane sš także wyjštkowo cenne artefakty ze zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, w tym insygnia władz samorzšdowych Krakowa, tj. berełko i pierœcień burmistrzów Krakowa z XVI w. oraz srebrny krucyfiks do zaprzysięgania rajców miejskich z II poł. XVII w. Ponadto można w tej przestrzeni zobaczyć najstarszy znany widok Krakowa od północy, wykonany w pracowni Michała Wolgemuta i Wilhelma Pleyenwurffa, zamieszczony w Kronice Hartmanna Schedla z 1493 r.; widok Krakowa od południa z kopca Krakusa z 1600 r. - miedzioryt i akwafortę rytował Jacob Hoefnagel wg rysunku Egidio van der Rye; czy też monumentalny Plan Kołłštajowski Krakowa, wykonany przez Macieja Dębskiego i Kazimierza Szarkiewicza na zlecenie Hugona Kołłštaja latach 1783-1785.
Całoœci dopełniajš prezentacje czerech filmów w technice 3D: Cracovia Origo, Wawel 1000 lat temu, Cracovia Nostra Cracoviensis A.D.1650 oraz Cracovia A.D. 1650.


Ceny biletów:
Normalny: 12,00 zł
Ulgowy: 8,00 zł
Rodzinny: 24,00 zł
Zbiorowy dla grup szkolnych: 6,00 zł
Dniem wolnego wstępu na wystawę jest wtorek

Wystawa będzie nieczynna 1 i 11 listopada 2014 r.

Wejœcia na wystawę:
Grupy zorganizowane, do 25 osób: co pół godziny
Turyœci indywidualni: co pół godziny, nie więcej niż 15 osób o danej godzinie
Ostanie wejœcie: dla grup na 60 min. przed zamknięciem ekspozycji, dla turystów indywidualnych na 45 min. przed zamknięciem

Wszystkie zamieszczony na wystawie teksty występujš zarówno w języku polskim, jak i angielskim.

Obowišzuje system rezerwacji biletów i usług przewodnickich przez system rezerwacji MHK
Centrum Obsługi Zwiedzajšcych
Rynek Główny 1, 31-011 Kraków, tel. 12 426 50 60
info@mhk.pl
www.mhk.pl
 
http://www.mhk.pl/wystawy/cyberteka-krakow-czas-i-przestrzen
Miejsce:
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35
31-011 Kraków
 
Godz.
czynna od wtorku do niedzieli w godzinach od 10.00 do 17.30

 
 
   

 
 
 

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2024


Polskie NiezaleĹźne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury