Co to jest startup i dlaczego jest dla wszystkich?
Kiedy pracowalimy nad tematem VI Konferencji Nie wystarczy by kobiet i pada propozycja, by powici j startupom, nasze zdania byy podzielone. Bo czym jest startup? Biznesem ze sformalizowan struktur? Pomysem na biznes? Wykorzystaniem luki na rynku? Odpowiadajcym na potrzeby wiatowych trendw pomysem na realizacj marze? A moe zwyczajnie mod? Definicji startupw jest oczywicie wiele, modeli ich tworzenia i prowadzenia jeszcze wicej. Cho temat ten doczeka si ju wielu publikacji naukowych i konferencji, to jednak cigle bywa le rozumiany. Bo czy startup musi by zbudowany na nowych technologiach? A moe nowe technologie powinny by tylko narzdziem do stworzenia produktu albo usugi, ktra bdzie w stanie konkurowa na rynku? Pyta byo jeszcze wicej. Postanowilimy zada je naszym prelegentom jeszcze raz, poniewa jestemy pewni, e w gszczu doniesie na temat tej brany, na niektre cigle brakuje odpowiedzi. Cigle te istnieje potrzeba edukowania w tym zakresie. Szczeglnie kobiet, ktre, jak si wydaje, a potwierdzaj to badania, unikaj angaowania si w takie przedsiwzicia.
Dla kogo o startupach?
Odczarowujc ide startupw chcemy pokaza, e mog by dla wszystkich. Nie tylko dla mczyzn, cho jak wskazuj sondae, tylko w co czwartej firmie startupowej we wadzach jest przynajmniej jedna kobieta, a w zaledwie siedmiu ze stu globalnych funduszy Venture Capital obok partnerw s partnerki. Mniejsza aktywno kobiet w raczkujcych przedsiwziciach innowacyjnych czy si z cigle jeszcze powszechnym i czsto nieuzasadnionym przekonaniem, e kobiety s mniej skonne do ryzyka, wykazuj mniejsz aktywno menedersk, atwiej odnajduj si na stanowiskach wykonawczych a nie kreatywnych. Kobieca obecno w rodowisku startupowym jest jednak coraz bardziej wyrana, ich pomysowo i kreatywno nie ustpuje, a czsto przewysza umiejtnoci kolegw.
Dlaczego o startupach?
Startupy s ciekawym zjawiskiem na biznesowej mapie. Poniewa rodowisko to jest jeszcze stosunkowo mode, trudno o jednoznaczne badania potwierdzajce rynkowe powodzenie takich biznesw. Jak si szacuje, na sto startupw jedynie pitnastu, dziki cikiej pracy, konsekwencji i szczciu uda si osign sukces. Media kadego dnia przynosz jednak informacje o kolejnych sukcesach maych startupowych przedsiwzi, ktre zdobyy kapita i ugruntowan pozycj na rynku dziki odwadze, zapaowi a przede wszystkim pomysom ich zaoycieli. Nasz konferencj chcielibymy zachci do podejmowania takich dziaa. Dlatego wrd naszych prelegentw znaleli si wysokiej klasy specjalici i praktycy zajmujcy si zagadnieniem startupw lub z powodzeniem prowadzcy tak dziaalno. Chcemy pokaza, e brana ta naprawd jest dla wszystkich a nie tylko bardzo zaawansowanych informatykw. W programie naszej konferencji doskonale pocz si ludzie kochajcy gotowa, pomaga w edukacji, umoliwia zdobywanie funduszy i motywowa do dziaania.
|