Mieszkacy i mieszkanki miast czsto przekonani s, e decyzja o yciu w duej aglomeracji wyklucza moliwo posiadania ogrodu. Pomysodawcy wystawy Miejskie ogrody, ktra 7 listopada zostanie otwarta w krakowskiej Galerii Kazimierz przekonuj, e w miecie moliwe jest nie tylko ogrodnictwo, ale take posiadanie jadalnych upraw. Ogrdki balkonowe, farmy okienne, czy ogrody spoecznociowe to zdaniem przedstawicieli oraz przedstawicielek Polskiej Zielonej Sieci i Fundacji Otwarty Plan, pomys na namiastk wymarzonego ogrodu, a take moliwe rdo wieych owocw, warzyw i zi.
W ostatnich latach w miastach zaczo powstawa coraz wicej inicjatyw, ktre stwarzaj moliwo kontaktu z natur w samym sercu miasta. Ogrody spoecznociowe to jeden z pomysw, dziki ktremu moliwe stao si stworzenie miejsca do prowadzenia wsplnych lokalnych upraw przez mieszkacw i mieszkanki, a take spotka kulturalnych i realizacji oddolnych inicjatyw.
Ogrodnictwo miejskie niesie za sob znacznie wikszy potencja ni tylko relaks na onie natury. Jak przekonuj koordynatorzy projektu, w aglomeracji moliwe jest take prowadzenie jadalnych upraw, ktre pozwol nam zyska kontrol nad tym, co znajdzie si na naszym talerzu. To take odpowied na globalne problemy rodowiskowe i spoeczne, zwizane z przemysow produkcj ywnoci.
Wielu mieszkacw i mieszkanek miast marzy o wasnym ogrodzie, czy o pozyskaniu zdrowej ywnoci. Czasami realizacja tego pomysu wydaje si jednak bardzo skomplikowana. Tymczasem my na wystawie Miejskie ogrody chcemy pokaza, e jest to moliwe i do kolejnego sezonu ogrodniczego warto zacz przygotowywa si ju dzi mwi Pawe Stankiewicz, reprezentant Polskiej Zielonej Sieci.
Wystawa Miejskie ogrody towarzyszy midzynarodowemu projektowi Jedz lokalnie, myl globalnie!, ktry wspfinansowany jest ze rodkw Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP oraz Unii Europejskiej. W dziaania zaangaowao si dwanacie miast europejskich, a take Senegal i Burkina Faso. W ramach projektu przygotowano program edukacyjny dla uczniw i uczennic szk wszystkich etapw, ktrzy ju niedugo zaczn podejmowa samodzielne decyzje konsumenckie.
Miejskie ogrodnictwo, poza przyjemnoci i lokaln integracj, stanowi take realne rdo czciowej suwerennoci ywnociowej. To wanie na etapie edukacji szkolnej warto uwiadamia uczniom i uczennicom jak istotna jest sezonowa, zrwnowaona dieta, ktrej nie zapewni nam produkty pochodzce z przemysowych upraw. Chcemy te, by wiedzieli, e te decyzje, ktre podejmuj w sklepie, maj realny wpyw na innych ludzi, znajdujcych si po drugiej stronie globu, szczeglnie w krajach rozwijajcych si mwi Magdalena Klarenbach, z Fundacji Otwarty Plan oraz Polskiej Zielonej Sieci.
Mobilna instalacja Miejskie ogrody, ktr bdzie mona zobaczy w Galerii Kazimierz od 7 do 21 listopada, przedstawia konkretne narzdzia pozwalajce na efektywne prowadzenie miejskich upraw. Przedstawione rozwizania przygotowane s zgodnie z zasadami zrwnowaonego rolnictwa
i biornorodnoci, dziki czemu przysze uprawy bd penowartociowe i bezpieczne dla lokalnego rodowiska.
W trakcie trwania wystawy odbd si warsztaty i prelekcje, prowadzone przez miejskich ogrodnikw i ogrodniczki oraz znawcw permakultury. Do udziau w nich zaproszone s szczeglnie grupy zorganizowane, w tym szkoy (kontakt: emilia@zielonasiec.pl, tel. 601284099).
Wstp na wystaw jest bezpatny.
Wicej o projekcie: globalnepoudnie.pl, zielonasiec.pl
Wydarzenie na FB: https://web.facebook.com/events/1220362088020354/
Partnerzy medialni: Zarzd Zieleni Miejskiej w Krakowie, Dziakowiec, Mj ogrdek, Rolinne Porady, Magazyn Wytwrcy, Radiofonia 100,5 FM
Na wystaw "Miejskie ogrody" zapraszamy dziki uprzejmoci Galerii Kazimierz, ktra udostpnia przestrze na ekspozycj.
Projekt wspfinansowany jest ze rodkw Unii Europejskiej oraz w ramach programu polskiej wsppracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.
|