Maopolska to wci teren nieodkryty dla wielu mieszkacw jej stolicy. Przyblienie kultury Maopolski mieszkacom Krakowa poprzez zaproszenie do spotkania si z ni na ywo podczas festiwalu, to znakomita okazja do jej popularyzacji a co za tym idzie obrania kierunku na nowe nieznane kulturalne przygody.
Nazwa projektu nie bez powodu nawizuje do korala. Sznur czerwonych paciorkw (charakterystyczny dla wszystkich strojw grup etnograficznych Maopolski) wykonany z szlachetnego koralowca lub drewna to symbol Maopolski, przez ktry przemawia wielobarwna i niepowtarzalna kultura Maopolski.
Festiwal skierowany jest do najmodszego pokolenia. Wspiera ich bd rodzice i dziadkowie. Stan si oni rwnoprawnymi wsptowarzyszami wyprawy w gb fascynujcego wiata kultury i sztuki Koralowej Krainy. Jednak to dzieci stan si gwnymi podrnikami i jej odkrywcami. Bogactwo kulturowe Maopolski jest ogromne. Dlatego program festiwalu peny jest ciekawych propozycji muzycznych i warsztatowych, intelektualnych zagadek i ciekawostek zachcajcych do wsplnej zabawy. Rodzice, dziadkowie w trakcie organizowanych zaj bd pomaga dzieciom, wsppracujc z nimi i wsptworzc pozytywny klimat festiwalu.
Projekt przewiduje dwudniowe dziaania na terenie Domu Kultury ,,Podgrze w Krakowie. Warsztaty tematyczne m. in.: wikliniarskie, soli, witrau, strojw regionalnych, biuterii, haftu, tworzenia bukietw ludowych, bibukarskie, zielarskie, budowy instrumentw, zabawki z drewna, filcowania, ikonograficzne, pieczenia chleba, kulinarne, taca gralskiego, medycyna na ludowo, podrnicze, teatralne, nauka gwary, chemiczne-magiczne Mistrza Twardowskiego, literackie, plastyczne, warsztaty w krgu mitw i legend. Spotkania z maopolskimi artystami, rzemielnikami, pokazy gincych zawodw (m.in. bednarz, mincerz, kowal, kunierz), prezentacja legend i poda w wykonaniu grupy rekonstrukcyjnej, koncerty dziecicych zespow regionalnych, koncert finaowy wspaniaego zespou z gralskimi tradycjami. prezentacja grupy rekonstrukcyjnej, koncerty w plenerze.
Poprzez zabaw, chcemy przybliy najmodszym najcenniejsze tematy zwizane z Maopolsk. Rozpoczniemy podr od kuchni poznajc smaki Maopolski, bdziemy poda przez magiczne i owiane legendami miejsca, zaglda do domw gdzie kolor i artystyczne detale maj ogromne znaczenie oraz uczestniczy w powstawaniu unikatowych wyrobw z drewna, metalu i skry.
Festiwal ma za zadanie umacnia tosamo kulturow, zaszczepi ch do odkrywania niepowtarzalnych zaktkw i pielgnowania tradycji w swoich domach.
Festiwal podzielony jest na 3 bloki tematyczne:
1. ,,Piro, konik, anio" - folklor i rzemioso
2. ,,Ciupaga, ogie, siarka" - legendy, podania
3. ,,Jabuszka, oscypek, mid" - smacznie i zdrowo
Pragniemy pokaza dzieciom, e spdzanie czasu z histori w tle nie jest takie nudne, a co wicej moe zainspirowa do wspaniaej zabawy. wiadome uczenie poprawnych nawykw i ich promowanie, powinno zosta zaszczepione od najmodszych lat. Dzieci nie tylko staj si odpowiedzialne za swoje dziaania, ale maj niezbdne informacje jak dba o tradycje i miejsca w ktrych yj. Poprzez drobne kroki, s wstanie wypracowa nawyki, ktre w dorosym yciu przynios wiele dobrego. Projekt wpynie pozytywnie na ksztatowanie osobowoci dzieci opartej na odpowiedzialnoci i szacunku do tradycji, historii. Dziedzictwo Kulturowe naley traktowa jako dobro wsplne, ktre bez naszej pomocy i aktywnoci spoecznej z biegiem lat odejdzie w zapomnienie. Zadanie spenia funkcje edukacyjne i rozwojowe. Wpywa na ksztatowanie pozytywnych zachowa wrd dzieci oraz dorosych. Peni funkcj integracyjn, zespalajc.
|