Swingujcy Londyn to uniwersalne okrelenie uywane w odniesieniu do mody oraz kultury, ktre rozkwity w latach szedziesitych XX wieku w Londynie.
Zjawisko to byo nastawione na modzie, akcentujc to, co nowe i wspczesne w okresie optymizmu i hedonizmu oraz rewolucji kulturowej. Jedn z inspiracji stanowio uzdrowienie brytyjskiej gospodarki po czasie powojennych oszczdnoci, ktre trway a do lat pidziesitych. Dziennikarz Christopher Booker, twrca satyrycznego czasopisma Private Eye, tak wspomina czarujcy charakter swingujcych lat szedziesitych: Wydawao si, e na zewntrz tej baki nie ma nikogo, kto by obserwowa, jak dziwne, powierzchowne i egocentryczne, a nawet straszne to byo".
Swingujcy Londyn zosta zdefiniowany przez magazyn "Time" w numerze z 15 kwietnia 1966 roku i by rozpowszechniany przez pirack radiostacj Swinging Radio England, ktra rozpocza swoj dziaalno 3 maja tego samego roku. Jednake, okrelenie swingujcy w znaczeniu znany lub modny byo uywane ju od wczesnych lat szedziesitych, w tym przez Normana Vaughana w jego swinging/dodgy show w programie "Sunday Night at the London Palladium". W 1965 roku Diana Vreeland, redaktorka czasopisma Vogue, powiedziaa, e Londyn jest obecnie najbardziej swingujcym miastem wiata. Pniej tego roku, amerykaski piosenkarz Roger Miller nagra swj przebj "England Swings", ktry ze sowami takimi, jak Policjanci na rowerach, dwch na dwch ukazywa stereotypowy obraz Anglii.
rdo: https://pl.wikipedia.org/wiki/Swinguj%C4%85cy_Londyn
dr hab. Maria Hussakowska-Szyszko historyczka i krytyczka sztuki. Zajmuje si wspczesnym muzealnictwem, kuratorstwem, histori sztuki nowoczesnej i wspczesnej, sztuk amerykask. Od 1971 roku pracuje w Zakadzie Sztuki Nowoczesnej Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Jagielloskiego, gdzie w 1981 roku uzyskaa stopie doktora (rozprawa: "Spadkobiercy Duchampa? Negacja sztuki w amerykaskim rodowisku artystycznym"), a w 2003 stopie naukowy doktora habilitowanego (rozprawa: "Minimalizm w sztukach wizualnych"). Zagraniczne stae naukowe: City University of London (1992), Kociuszko Foundation (1996), CEEPUS - University Eotuos Lorand (1998), Kultur Kontakt, Wiede (1999). Przewodniczca Rady Programowej Podyplomowych Studiw Kuratorskich przy IHS UJ. Czonkini AICA, do 2009 roku czonkini Zarzdu Polskiej Sekcji AICA. Gwne zagadnienia badawcze: malarstwo i nowe kierunki w sztuce po drugiej wojnie wiatowej, wspczesna sztuka amerykaska i jej relacje z najnowszymi nurtami sztuki europejskiej, udzia kobiet we wspczesnym yciu artystycznym, teoria sztuki po 1945 roku, krytyka artystyczna (czonek AICA - Midzynarodowego Stowarzyszenia Krytykw Sztuki).
|