Tradycyjne wito Rkawki obchodzone jest od wiekw trzeciego dnia Wielkanocy. Pod Kopcem Krakusa mona zobaczy jak wygldao ycie, rzemioso, uzbrojenie i stroje we wczesnoredniowiecznych osadach. Mona sprbowa potraw gotowanych wedug przepisw naszych przodkw i zobaczy jak wyglday redniowieczne potyczki zbrojne. Uzupenieniem jest moliwo poznania historii Kopca Krakusa, pastwa Wilan i Polan.
Tradycyjne wito Rkawki przygotowywane jest przy udziale archeologw, etnografw i historykw. Zapewnia to wysoki poziom merytoryczny wydarzenia, ktre nasycone jest bogat treci edukacyjn. Dotyczy ona bardzo wanego okresu w dziejach Polski jakim jest wczesne redniowiecze. W obecnym systemie nauczania powica si mu zdecydowanie mniej miejsca ni na to zasuguje. Jest to w zasadzie najwaniejszy okres w historii Polski. Wtedy dochodzi do przybycia na jej ziemie plemion sowiaskich (przodkw Polakw), rozwoju ich kultury w okresie plemiennym, a wreszcie wyksztacenia si struktury pastwowej i wejcia do krgu kultury zachodnioeuropejskiej.
Program Rkawki zapewnia ywy kontakt z kultur i histori wczesnego redniowiecza. Przy tym organizatorzy staraj si przedstawi histori zachodniej Maopolski w szerszym kontekcie rodkowoeuropejskim. Wiele uwagi kadzie si na okres przedchrzecijaski istnienia Pastwa Wilan i jego kontaktw z Wielkimi Morawami i Pastwem Frankw, a take okres wczesnopiastowski, kiedy to Krakw wczony zosta w sie powiza politycznych, gospodarczych i kulturalnych z terenami Czech, Niemiec, Rusi, Wgier, Italii i Skandynawii. Poza prezentacj historii politycznej bardzo du uwag zwraca si na zapoznanie goci Rkawki z zagadnieniami spoecznymi, obyczajowymi i obrzdowymi.
W tym roku tematem s "Nieludzie i ludzie", czyli wszelkiego rodzaju stworzenia i demony sowiaskie, ktre nie s bstwami, ale te nie s ludmi. Tegoroczna Rkawka pena bdzie strzyg, czortw, poudnic, rusaek, borowych, wpierzy, bebokw, utopcw itp.
Program Rkawki 2015 Nieludzie i ludzie:
12.00 Rozpoczcie imprezy (obrzd rozpalenia ognia)
12.30 Bieg wojw w penym uzbrojeniu dookoa Kopca
13.00 Dziewczcy Korowd Wiosenny i obrzd Marzanny
13.30 Przywitanie przybyych Biaek i Wojw
14.00 Wrba pomylnoci grodu Kraka
14.45 Przedstawienie Sowiaski horror Druyna Wojw Wilaskich Krak
15.25 Pojedynek wiedm
15.30 Bitwa zwanionych armii
16.30 Obrzd Jaryki
17.15 Tryzna, czyli igrzyska pogrzebowe
17.45 Wystp zespou Dola
Wydarzenia towarzyszce:
- korowody i prezentacje sowiaskich istot mitologicznych.
- warsztat powroniczy
- warsztat garncarza
- konkursy sprawnoci rycerskich
- igrce i tace
- wystawa przygotowana przez Muzeum Archeologiczne "INACZEJ czyli o przedwojennych badaniach kopca Kraka".
|