EtnoRok do 12 cyklicznych spotka nawizujcych do kalendarza tradycyjnych obrzdw w kulturze ludowej. Podczas kadego z nich dzieci i doroli bd mie okazj pozna zanikajce tradycje regionu, uczestniczy w warsztatach rkodziea, zapozna si ze sposobem przyrzdzania i degustowa potrawy tradycyjne z listy Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Drugie spotkanie ju 7 lutego - wstp wolny!
Przysowie: "Kto mid pije dugo yje.
Harmonogram:
11:00 Powitanie, przedstawienie programu i wystawcw
11:15 12.45 Warsztaty rkodziea - odlewanie woskowych wiec tradycyjn metod
Jarosaw Betowicz, waciciel wielopokoleniowej Pasieki Kordecki i Wnukowie, poprowadzi warsztaty rkodziea dla dzieci, ktre bd miay na celu przyblienie informacji o tradycjach zwizanych z woskiem.
11:30 12:00 Projekcja filmu Wielka pasja Bogdana Szymusika do pszczelarstwa
Film ukazuje wspomnienia Bogdana Szymusika - znanego krakowskiego pszczelarza, przez ktrego zebrana kolekcja okazaych uli znajduje si w Muzeum Pszczelarstwa im. Bogdana Szymusika w Strach.
12:00 12:40 Wystpienie p. Czesawy Adamik z Gospodarstwa Pasiecznego Sdecki Bartnik i Muzeum Pszczelarstwa w Strach
Pani Czesawa Adamik opowie na temat posiadanej kolekcji ponad 100 uli zakupionej przez Ann i Janusza Kasztelewiczw, wacicieli "Sdeckiego Bartnika, na temat produktw pszczelich oraz waciwoci odywczych i leczniczych miodu, jego rodzajw i ciekawostek na ten temat. Zaprezentuje rwnie niektre eksponaty muzealne oraz produkty Bartnika, ktre bdzie mona zakupi na firmowym stoisku.
12:40 13:00 Wystpienie p. Krystyny Reinfuss-Janusz etnograf Muzeum Etnograficznego w Krakowie
Pani Krystyna Reinfuss-Janusz przybliy temat dawnego pszczelarstwa, pasiecznictwa, bartnictwa, zwyczajw i wierze zwizanych z pozyskiwaniem produktw pszczelich oraz narzdzi potrzebnych do hodowli pszcz i pielgnacji uli.
13:00 14:00 Wystp Zespou Pieni i Taca Zagrzanie
Odbdzie si pokaz tacw ludowych, charakterystycznych dla krakowiakw zachodnich, nauka krakowiaka, piewy tematycznych piosenek karnawaowych, zapustowych, zabawy piewno-taneczne dla najmodszych.
14:00 14:30 Pokaz Kulinarny - przygotowanie potrawy tradycyjnej Siupaj i degustacja
Gospodynie z Koa Gospody Wiejskich z Woli Rzdziskiej poprowadz warsztaty kulinarne, podczas ktrych zaobserwujemy jak przyrzdza si Siupaj wedug przepisu z drugiej poowy XIX wieku - potraw z kaszy, owocw suszonych i miodu, ktra jest wpisana na list produktw tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Nastpnie skosztujemy tego pokrzepiajcego dania.
14:30 15:00 Wykad p. Wiktorii Kowaliskiej z Wydziau Chemii Uniwersytetu Jagielloskiego w Krakowie
Pani Wiktoria Kowaliska zgbi dla nas problematyk wymierania pszcz oraz roli jak peni pszczoy w gospodarce czowieka i przyrodzie, opowie jakie mamy roliny miododajne, jakimi metodami moemy pomc pszczoom oraz jak oswoi lk przed owadami.
15:30 16:00 Czas wolny, konsumpcja, dyskusje w kuluarach, zakoczenie.
Bdzie moliwo zakupienia: miodw naturalnych i produktw pszczelich, wiec z wosku pszczelego, kosmetykw, ciast, pieczywa naturalnego, wyrobw mleczarskich, wdliniarskich, smalcu, kiebasek, gofrw, kawy, herbaty.
|