Prymas Wyszyski i wszyscy jego oponenci spotkanie z cyklu Krakowska Loa Historii Wspczesnej Krakw, 19 listopada 2014 r.
Oddzia Instytutu Pamici Narodowej w Krakowie zaprasza na kolejne spotkanie w nowym sezonie rozmw Romana Graczyka w Krakowskiej Loy Historii Wspczesnej.
Dyskutowa na temat Prymasa Stefana Wyszyskiego i wszystkich jego oponentw bd Roksana Szczypta-Szczch, Janusz Poniewierski, ks. prof. Jzef Marecki.
Sprawozdanie z wykonania planu dziaa operacyjnych MSW wobec kard. Wyszyskiego za rok 1964.
W sprawie figuranta Prorok [kard. Wyszyskiego - RG]
Uzupeniono arkusz kronikarski, zabezpieczono operacyjnie jego pobyt w terenie, wyjazdy za granic, zewidencjonowano osoby, ktre przebyway na audiencji u kardynaa, podsyano tajnych wsppracownikw z zadaniami, przeprowadzono rozmow operacyjn z kierowc kardynaa, zabezpieczono operacyjnie przez TW Chrzan referenta prasowego kard. Wyszyskiego.
Uzyskane materiay z obiektu Cyrk [rezydencji Prymasa Polski RG] posuyy do ustalenia rnych kontaktw, ktre zostay zewidencjonowane i ujte w rozpracowaniu. Ogem zostao ustalonych 615 osb, w tym mczyzn 382, kobiet 143, ksiy 74, kontakty zagraniczne 14, oficer. W. P. 2. Przekazano 294 kontakty do rozpracowania rnym jednostkom operacyjnym. Spord osb wykonujcych okrelone prace na obiekcie Prorok wytypowano do werbunku 6 kandydatw.
Ksika zawiera dokumenty z inwigilacji Stefana Wyszyskiego przez tajn policj polityczn od 1946 do 1981 r. czyli odkd ks. Wyszyski zosta ordynariuszem lubelskim a do jego mierci. Inwigilacja bya duga, wszechstronna i aktywna (wcznie z prb wpywania na opinie Prymasa przez agentur dziaajca w jego najbliszym otoczeniu). Ale nas bdzie interesowa nie tyle praca operacyjna UB/ SB w stosunku do Prymasa, ile cele tej pracy.
Dlaczego Prymas by sol w oku wadz komunistycznej Polski? Co komunici chcieli osign przez swoj polityk wobec Prymasa? Kim si posugiwali w tych dziaaniach?
To ostatnie pytanie jest najciekawsze. Wydaje si, e oprcz podszywania si (poprzez faszywki, np. Memoria o niektrych aspektach kultu maryjnego w Polsce z jesieni 1963 r.) pod postpow opini katolick w Polsce, rzekomo zaniepokojon wstecznym kursem Prymasa, w okresie Soboru Watykaskiego II komunici prowadzili te bardziej wyrafinowan gr.
Prymasa w tym czasie mniej czy bardziej otwarcie krytykoway rodowiska Tygodnika Powszechnego i Wizi. Narzuca si pytanie: czy i jakiego rodzaju iunctim istniao pomidzy opiniami z SB-eckich faszywek, a opiniami goszonymi przez laikat katolicki skupiony w tych rodowiskach?
O tym chcemy rozmawia 19 listopada w Bibliotece przy Rajskiej.
Zachcamy do zapoznania si z krtkim klipem filmowym promujcym wydarzenie
https://www.youtube.com/watch?v=8J0g_NkliDk
19 listopada 2014 r., Wojewdzka Biblioteka Publiczna, w Krakowie,
ul. Rajska 1, sala 315, III pitro, godz. 18.00
W subie Boga i Polski. Komunistyczna bezpieka wobec kardynaa Stefana Wyszyskiego; pod redakcj: ks. Jzefa Mareckiego i Filipa Musiaa; wybr, wstp i opracowanie: ks. Jzef Marecki, ks. Piotr Nitecki, Roksana Szczytpa-Szczch, Instytut Pamici Narodowej, Wydawnictwo WAM, Krakw 2014.
|