Rozpoczynajca si 3 listopada wystawa Tatrzaska Atlantyda to drugi po bestsellerowym albumie pod tym samym tytuem projekt pokazujcy gry przez pryzmat unikatowych archiwalnych zdj. Na wystawie, ktr od 3 do 17 listopada bdzie mona oglda na krakowskich Plantach, za od 18 listopada do 1 grudnia na Placu Szczepaskim, zobaczymy blisko trzydzieci fotografii przedstawiajcych m.in. pierwszych zdobywcw Tatr, ycie codzienne ich mieszkacw sprzed dziesicioleci oraz dziewicz przyrod.
Podhale, ktre zobaczymy na wystawie, emanuje spokojem i piknem. Jest tradycyjne i niekomercyjne. Tatrzaska Atlantyda to jak sugeruje tytu gbokie spojrzenie na wiat, ktry znika wraz z postpem cywilizacji i rozwojem turystki. Na fotografiach spotkamy pasterzy, wdrowcw, goci przedwojennych schronisk, samotnych narciarzy. Gdzie w tle zauwaymy dumn tatrzask natur szczyty gr, pokryte niegiem drzewa, nieodkryte stoki. Przede wszystkim dostrzeemy emanujc spokojem niezbadan jeszcze przestrze Tatr. Zdjcia, cho robione przez rnych autorw, skadaj si na spjny reporta, ktry moe sta si wan lekcj dla turystw odwiedzajcych dzi Zakopane. Przypomina, e Zakopane to element kulturowego dziedzictwa Polski, miasto-symbol, gdzie swoj przysta znalaza artystyczna bohema. Wiele ze zdj nie byo wczeniej publikowanych ani pokazywanych w formie ekspozycji.
Uzupenieniem wystawy jest sam album Tatrzaska Atlantyda autorstwa Piotra Mazika, w ktrym na 350 stronach znalaza si znacznie szersza prezentacja tematu. Przegldajc fotografie, czytelnik wdruje zapomnianymi grskimi szlakami modne przed wojn schroniska ju nie istniej, po synnych kpieliskach, do ktrych tumnie przyjedali letnicy, nie zosta nawet lad, podobnie jak po zlikwidowanych wycigach narciarskich. Popularne niegdy atrakcje turystyczne zarasta dzi dzika przyroda. Album pokazuje Tatry, ktre zadziwiaj i intryguj.
Organizatorem wystawy jest Tatrzaski Park Narodowy, wsporganizatorem Muzeum Tatrzaskie. Autorem koncepcji wystawy Tatrzaska Atlantyda jest Grzegorz Bykowski. Partnerem wydarzenia s miasto Zakopane i Biuro Promocji Zakopanego.
|