POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


   
Kategorie wydarzeń
 
Film
Kabaret
Literatura
Muzyka
Plastyka
Sport
Taniec
Teatr
Wystawy różne
Wydarzenia inne
 
Bezpłatne

Dla dzieci

Wspólne: dla dzieci i dorosłych

Dla seniorów

Festiwale

Biznesowe

Odbywające się online
 
 
12-12-2013       
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone
Cmono. Rozmowy z pisarzami
ZAPRASZA
Księgarnia Pod Globusem
ul. Długa 1
(róg Długiej i Basztowej)
31-147 Kraków
tel. 012 422 17 39
kom. 600 009 204
http://liberglob.pl
miejsce:
Ksigarnia Pod Globusem
ul. Duga 1
18:00
BEZPŁATNE
» Literatura
Tygodnik Powszechny i Ksigarnia Pod Globusem zapraszaj na spotkanie autorskie z Grzegorzem Jankowiczem. Spotkanie poprowadzi ukasz Wojtusik.
Cmono to rozmowy z trzynastoma wybitnymi pisarzami przeprowadzone przez krytyka i eseist, redaktora dziau kultury Tygodnika Powszechnego", Grzegorza Jankowicza.
Rozmwcami autora s: Rabih Alameddine, John Ashbery, Lukas Brfuss, Etgar Keret, Alberto Manguel, Herta Mller, Amos Oz, Orhan Pamuk, Marjane Satrapi, Charles Simic oraz Josef kvoreck, Gyrgy Spir i Dubravka Ugrei.

Tytuowe cmono to sowo, ktre pojawia si w pierwszym tomie Sownika jzyka polskiego Lindego. Wedug jednej z legendarnych wersji synny leksykograf uoy sw ksig tylko po to, by zrozumie jego sens. Nie szczdzi pienidzy i czasu, by odkry sens cmono. Bez skutku. Umar niespeniony, targany poczuciem klski, rozgoryczony. Zagadka zostaa rozwizana dopiero po jego mierci. Odpowied znajdziecie w ksice Jankowicza.

O KSICE:
Wszystkie wywiady zgromadzone w ksice znajduj swj pocztek w lekturze, dlatego zasadnie mona je nazwa rozmowami literackimi, co nie oznacza, e ich jedynym tematem jest literatura. W czci pierwszej Grzegorz Jankowicz pyta o znaczenie i funkcj opowieci w naszym jednostkowym i wsplnotowym yciu. Orhan Pamuk, Etgar Keret, Amos Oz i kilku innych podkrelaj, e bardziej ni kiedykolwiek potrzebujemy dzi opowieci, potrzebujemy wiadomej swych ogranicze i zalet narracji, za pomoc ktrej opiszemy dookoln rzeczywisto, nadamy jej znaczenie, zawiemy z ni (i z innymi) relacj, a take wyrazimy swe pogldy, zamanifestujemy przekonania, przedkadajc je naszym rozmwcom pod rozwag. O owych przekonaniach mwi pisarki i pisarze w drugiej czci ksiki, zwracajc uwag na spoeczne, polityczne i ideologiczne problemy wspczesnego wiata: naduycia wadzy, status kobiet, niebezpieczny maria polityki i religii, fiasko projektw pomocowych, ktre pastwa zachodnie realizoway w innych czciach globu. Wreszcie w czci trzeciej padaj pytania o sowo jako naczynie gromadzce sens, jako narzdzie emancypacji i aparat zniewolenia, spoiwo nieprzylegych do siebie myli, odlegych wtkw i tematw, a take eton w komunikacyjnej grze, ktr prowadzimy kadego dnia, mniej lub bardziej udolnie powtarzajc klasyczne gesty poetw.
Ale rozmowy Jankowicza nie dotycz wycznie najwaniejszych problemw wspczesnego wiata i literatury. Mona si z nich take dowiedzie, kogo kocha Amos Oz? Albo dlaczego Orhan Pamuk szuka szczoteczek do zbw z lat 70. XX wieku? Kiedy Herta Mller postanowia napisa pierwsz histori? O czym Etgar Keret rozmawia z policjantem grajcym w jego filmie olbrzyma? Jak John Ashbery zosta poet laureatem stacji MTV? O czym bya pierwsza napisana w wieku 9 lat powie Josefa kvoreck'ego? Gdzie Rabih Alameddine obejrza Rkopis znaleziony w Saragossie Wojciecha Hasa? I co Alberto Manguel czyta Borgesowi?
Grzegorz Jankowicz filozof literatury, krytyk i tumacz. Redaktor dziau kultury Tygodnika Powszechnego. Pracownik Centre for Advanced Studies in the Humanities UJ. Wiceprezes Fundacji Korporacja Ha!art, redaktor jej dwch serii wydawniczych: Linia Krytyczna i Proza Obca. Juror Nagrody Poetyckiej Silesius. Dyrektor wykonawczy Festiwalu Conrada. Niedawno wyda ksik: Po co jest sztuka? Rozmowy z pisarzami (Krakw 2013).
Wstp wolny.
Zapraszamy!
http://liberglob.pl/
Miejsce:
Ksigarnia Pod Globusem
ul. Duga 1
Godz.
18:00
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone

 
 

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2024


Polskie Niezależne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury